Co je galactorrhoea?

Galactorrhoea je termín pro tok mléka z bradavek u těch, kteří nekojují. Může se to stát u žen, které nejsou těhotné nebo kojící, a někdy i u mužů. Obvykle je způsobena hormonálními abnormalitami, jako je nadbytek prolaktinu, ale existují i ​​jiné příčiny.

K produkci mateřského mléka je nutné mít prolaktin, což je hormon hypofýzy. Nadměrná produkce tohoto hormonu může vést k vydání galaktoree. Existují určité léky, které mohou u pacienta zvýšit prolaktin, jako jsou beta blokátory, antidepresiva, antikoncepce, danazol, haloperidol, cimetidin, sumatriptan a valproát. Kromě toho mohou nelegální drogy, jako jsou opiáty, konopí a amfetaminy, produkovat bradavku, stejně jako bylinné doplňky jako fenikel, kopřivu, červené maliny, marshmallow, anýzu, červený jetel a další. Pacienti s galaktoreou budou pravděpodobně požádáni lékařem o to, zda v minulosti užívali takové léky, neboť to je často nejčastější příčina onemocnění.

Pokud je výtok z bradavek oboustranný, nebo je vyjádřen z obou bradavek, je obvykle považován za hormonální problém. Na druhé straně existují další příčiny galaktoree a celkové hladiny prolaktinu. Patří mezi ně vysoké hladiny stresu, selhání ledvin, hypotyreóza, Cushingova choroba, akromegalie a stimulace prsu, jako je nadměrné sání. Dalším návodem, který pomáhá lékařům diagnostikovat zvýšené hladiny prolaktinu, je absence menstruace a následná neplodnost, protože tyto vlastnosti mohou být způsobeny nadměrným množstvím prolaktinu. Navíc novorozenci mohou dostat tuto podmínku od své matky před narozením kvůli expozici určitým hormonům, ale v takových případech není potřeba žádná léčba, protože u kojenců obvykle odchází sama od sebe.

Na druhou stranu, výtok z jedné bradavky obvykle není způsoben zvýšenou hladinou prolaktinu. Namísto toho může být lokální onemocnění prsu pachatelem, v takovém případě se pacient obvykle vyšetří, aby zkontroloval hrudky, uzly a zda je výtok mléčný nebo krvavě zbarvený. Pokud existují důkazy na podporu možného onemocnění prsu, pacient je obvykle odeslán odborníkovi. Je třeba poznamenat, že onemocnění prsu může také způsobit bilaterální výtok bradavky, a to nejen jednostranně, i když je vzácné.

Jakmile je příčinou galaktoree určena, může být léčena lékařem. Pokud jsou drogy považovány za viníka tohoto stavu, budou předepsány různé léky. Někteří lékaři také vyzkouší hormonální léčbu, v takovém případě jsou ženy podávány další estrogen a muži dostávají testosteron, aby se pokusili snížit příznaky.