Co je společná nestabilita?

Nestabilita kloubů je nedostatečná podpora kloubů, která vystavuje osobu, která je vystavena nebezpečí, že klouby se stanou přemístěnými nebo vykloubené, což vede ke zranění. Lidé mohou rozvinout nestabilitu mnoha způsoby. Možnosti léčby se liší v závislosti na závažnosti stavu, spojech a příčině. Doporučuje se vyhledat lékařskou péči pro společnou nestabilitu, neboť může vystavit lidi riziku vážných zranění.

Stabilita kloubů zajišťuje kloubová kapsle, která obklopuje každý kloub, vazy, sousední svaly a okolní kosti. Tyto systémy spolupracují, aby zajistily kompletní spojení kloubů těla a umožnily je ohýbat a ohnout. Jednotlivé klouby jsou navrženy odlišně tak, aby vyhovovaly potřebám, jako je otáčení nebo skládání.

Při vývoji nestability jeden nebo více systémů, které normálně stabilizují klouby, nefungují správně. Spoj může být posunutý, což znamená, že je vytlačeno z místa. Mohou být také předmětem dislokace, zcela disartikulizující. Obě tyto zkušenosti mohou být velmi bolestivé a mohou také vést k slzám ve svalech a vazy. Lidé s nestabilitou v klíčových kloubech mohou způsobit zranění, jako například pád, v důsledku toho, že nemohou bezpečně vyvážit.

Někdy je nestabilita kloubu způsobena vrozenými nebo genetickými onemocněními. Poruchy měkkých tkání mohou být příčinou, stejně jako poruchy zahrnující kosti. Může být také získán prostřednictvím degenerativních onemocnění, které napadají klouby a okolní tkáně. Pokud kloubní funkce klesá, pacienti mohou vyvinout chronickou bolest a mohou být postiženy i jiné klouby.

Lékařské zobrazovací studie mohou být použity k pohledu na kloub pro určení zdroje nestability. Léčba může zahrnovat fyzikální terapii k posílení kloubů, léky k řešení bolesti a zánětu, doplňky k obnovení tkáňových kloubů a chirurgii v některých případech. Chirurgii lze použít k implantaci umělého kloubu nebo k odstranění problémů uvnitř kloubu, které vedou k nestabilitě.

Ortopedický lékař je obvykle první zastávkou pro osobu se společnou nestabilitou. Ortopedické lékaři jsou seznámeni s muskuloskeletálním systémem a mohou poskytnout vhodné diagnostické a léčebné možnosti. Pokud existuje přesvědčení, že se jedná o genetickou chorobu, může být také konzultován genetický odborník. Lidé s rodinnou anamnézou onemocnění kloubů mohou chtít tuto skutečnost přinést lékaři, protože by to mohlo být důležitým diagnostickým ukazatelem pro vysvětlení, proč pacient vyvinul společnou nestabilitu.