Co je únava na zácpu?

Zácpa únavy se týká stavu chronické únavy, který je spojen s prodlouženou nebo těžkou zácpou. Když je tlustá střeva podpořena odpadními materiály, tělo se přetěžuje toxiny produkovanými hnilobnými potravinami a trávicími materiály. Tyto toxiny se mohou vstřebat zpět do těla, což způsobuje, že tělově systémy pracují lépe, aby je odstranily zpět do tlustého střeva. To může následně způsobit, že tělo používá více energie než je nutné, což vede k únavě.

Únava na zácpa je zpravidla způsobena těžkým nahromaděním odpadu v hrubém střevě. Příležitostná zácpa nebo nesrovnalost obecně není důvodem k obavám, protože dočasné problémy, jako je stres nebo méně příjmu tekutin, mohou způsobit krátkodobou zácpu. Prodloužená zácpa a tvorba odpadu může na druhé straně vést k mírné až těžké únavě, pokud nejsou podniknuty kroky k odstranění fekální hmoty a sliznice z tlustého střeva.

Ve většině případů může být zácpa únava odstraněna vyléčením zácpy. Léčba zácpy může zahrnovat i zavlažování tlustého střeva, laxativa, konzumaci jídel s vysokým obsahem vlákniny, pitné vody a přípravků na čištění hrubého čreva. Pacienti by měli být informováni lékařem o léčbě těžké zácpy a únavy. V některých případech nemusí být tyto dva příznaky příbuzné a na druhém místě to může být vina.

Lékař by měl předepsat nejúčinnější způsob léčby zácpy u každého jednotlivého pacienta. Kompaktní stolice může vyžadovat použití silných léků nebo zavlažování, zatímco mírnější formy mohou být často léčeny přes léky. Zácpa by měla být také diagnostikována lékařem, aby se zajistilo, že jiný stav není příčinou problémů, jako jsou polypy.

Diagnóza únavy ospitu obvykle nastává, když pacient trpí těžkou zácpou spojenou s únavou a dalšími příznaky, které jsou zmírněny po úspěšné léčbě zácpy. Pokud se únava po léčbě nevyjasní, může to být i další problém. Udržení zdravého trávicího systému pomůže zajistit, aby se únava a další nepohodlné příznaky vedly v klidu.

Symptomy zácpy zahrnují tvrdé suché stolice, neobvyklé pohyby střev, napínání při střevních pohybech, hemoroidy a bolesti při pohybech střev. Ne všechny tyto příznaky musí být přítomny, aby signalizovaly zácpu, takže diagnóza by měla oficiálně pocházet od lékaře. Tyto faktory v kombinaci s únavou, pokud není přítomna žádná další příčina únavy, mohou signalizovat únavu zácpy.