Co je dekompresní nemoc?

Dekompresní nemoc je zdravotní stav, který se projevuje u lidí, kteří podstoupili rychlou dekompresi. To nejvíce klasicky postihuje potápěče, kteří vystoupí na povrch příliš rychle, ačkoli dekompresní nemoc může také dojít, když tlakované letadlo ztratí tlak, nebo když někdo opouští prostředí pod tlakem jako kisson nebo důl. Dekompresní onemocnění se také označuje jako DCS, dekompresní onemocnění, zákruty, potápěčská nemoc nebo kazontová nemoc.

Tato podmínka je způsobena reakcí těla na tlak. Jak se zvyšuje tlak kolem těla, zvyšují se hladiny rozpuštěných plynů v krvi. Když se tlak rychle snižuje, tyto rozpuštěné plyny se změní na bubliny, spíše než se přirozeně vyplavují plicemi. Tyto bubliny způsobují řadu zdravotních problémů. Vzhledem k tomu, že dusík je nejhojnějším rozpuštěným plynem, bubliny spojené s dekompresní nemocí jsou typicky bubliny dusíku.

Když se lidé ponoří do určitých hloubek, musí se podrobit dekompresi ještě předtím, než jim bude umožněn povrch. Při dekompresi má tělo možnost aklimatizovat změnu tlaku, když potápěč buď provede řadu dekompresních zastávek ve vodě, nebo sedí v tlakové komoře známou jako hyperbarická komora a tlak se pomalu snižuje po dobu Minut nebo hodin. Hyperbarické komory se také používají při léčbě dekompresní nemoci: někdy je nejlepší léčba rekompresí a pomalá dekomprese. Speciální směsi plynů se také používají pro hlubinné ponory, které snižují riziko vzniku DCS.

Příznaky spojené s DCS zahrnují bolest kloubů, svědění, bolest na hrudi, křeče, podráždění kůže a neurologické příznaky, jako je zmatek nebo dokonce paralýza. Někdy jsou příznaky mírné a potápěč si nemusí být vědom toho, že on nebo ona vyvinula dekompresní nemoci, což vedlo některé potápěče k tomu, že popírali, že popření je dalším běžným příznakem. Potápění s kamarádem a pod dohledem někoho, kdo je zkušený s dekompresní nemocí, je dobrý nápad, neboť zajišťuje, že někdo zasáhne rychle, pokud se projeví dekompresní nemoc.

Tento stav může způsobit dlouhodobé fyzické a neurologické problémy, od inkontinence až po částečnou paralýzu, pokud to není řešeno. V některých případech může být dokonce smrtelná. Naštěstí se míra dekompresní nemoci radikálně snížila od prvního zjištění a porozumění stavu a incidence je velmi nízká. Tento stav je nejčastější mezi nezkušenými potápěči a potápěči, kteří se setkávají s nouzovými situacemi, které je přinutily k povrchu v méně než ideálních podmínkách.