Co je diastolický tlak?

Diastolický krevní tlak měří tlak, který působí srdce na stěny arterií, když je srdce v klidu. Obvykle se zobrazuje ve spojení se systolickým krevním tlakem, diastolický tlak označuje konec srdečního cyklu, když se srdce naplní krví. Systolický krevní tlak na druhé straně představuje začátek srdečního cyklu, kdy se srdce kontrahuje. Rozdíl mezi systolickým a diastolickým krevním tlakem se nazývá pulsní tlak.

Jedním z nástrojů pro čtení tlaku srdce je sfygmomanometr. Napsaný jako zlomek, tlak srdce se měří v milimetrech rtuti (mmHg). Systolický krevní tlak představuje horní, větší počet, zatímco diastolický krevní tlak je nižší, menší počet.

Krevní tlak se může měnit po celý den v závislosti na teplotě, cvičení, užívání omamných látek a držení těla. Doporučuje se, aby jednotlivá osoba během několika dní kontrolovala svůj krevní tlak, aby získala přesnější hodnocení. Jeden může kontrolovat jeho nebo její krevní tlak v kanceláři lékaře, nebo v pohodlí domova. Nevýhodou toho, že jde o lékaře, je to, že jednotlivec se může o návštěvě cítit nervózně a tím nepřesně zobrazuje vyšší krevní tlak. Toto se nazývá hypertenze bílého pláště.

Pro zdravou dospělou osobu ve věku 18 let a starší je normální systolický tlak považován za 90 až 119 mmHg. Normální diastolický krevní tlak je mezi 60 a 79 mmHg. Osoba, jejíž systolický krevní tlak je nižší než 90 a diastolický tlak pod 60 let, může trpět hypotenzí. Na druhé straně systolický tlak nad 140 a diastolický tlak nad 90 znamená hypertenzi. Jedním ze způsobů, jak může jednotlivec snížit svůj krevní tlak, je ztráta hmotnosti, jíst zdravější a cvičení.

Vysoký krevní tlak nazývaný hypertenze může způsobit onemocnění ledvin, srdeční selhání, slepotu, srdeční infarkt a mrtvici. Nízký krevní tlak, nazývaný hypotenze, může způsobit závratě, nevolnost a mdloby. Některé příčiny hypotenze zahrnují dehydratace, poruchy žlázy a infekce.

U mladších lidí je diastolický krevní tlak dobrým indikátorem hypertenze, protože vyšší diastolický tlak zvyšuje pravděpodobnost, že utrpí hypertenzi. Systolický krevní tlak stoupá, když lidé stárnou, a stává se důležitějším faktorem při určování hypertenze. Starší lidé s vyšším systolickým krevním tlakem častěji zaznamenávají mrtvici, onemocnění ledvin a srdeční záchvat.

Dospělí ve věku nad 18 let se doporučují kontrolovat krevní tlak jednou za rok. Jednotlivec nemusí mít žádné příznaky vysokého krevního tlaku, což je důvod, proč je kontrola nezbytná. Kontrola krevního tlaku u osob, které užívají léky na vysoký krevní tlak, může odhalit, zda jejich léčba funguje.