Co je gugulipid?

Gugulipid, nebo guggul, je přirozená látka odvozená z mukulového myrého stromu. Mukulova myrha vydává lepivou pryskyřici, která se zpracovává za účelem získání extraktu. To bylo používáno tisíce let v aryuvedic medicíně k léčbě obezity a artritidy. V poslední době bylinkáři začali doporučovat gugulipid nejen pro tyto podmínky, ale také pro snížení hladin lipoproteinů (LDL) s nízkou hustotou cholesterolu a zvýšení hladin lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL). Bylinkáři a jiní lékaři alternativní medicíny také tvrdí, že může zabránit ateroskleróze nebo vytvrzení arterií a snížit vysoké hladiny triglyceridů.

Některé klinické studie o gugulipidu prozkoumaly tyto tvrzení. Několik studií v Indii naznačuje velmi malé snížení hladiny cholesterolu v krvi (LDL), ačkoliv se nehodí na farmaceutické přípravky, které se mají léčit. V největší studii se zdálo, že gugulipid mírně zvyšuje hladiny LDL, což činí tvrzení o snížení podezření na cholesterol. Existují některé důkazy z těchto studií, které snižují triglyceridy o přibližně 12%. Vzhledem k tomu, že léky, které snižují hladinu cholesterolu, obvykle neznižují hladiny triglyceridů, může být užitečné užívat extrakt k řešení vysokých hladin triglyceridů.

Studie na myších zjistily, že gugulipid může mít antidiabetické vlastnosti. Jedna další studie naznačuje, že může také snížit akné. Tyto studie byly malé a musí být doloženy větším klinickým hodnocením. Bohužel se tento výzkum často spoléhá na uvádění gugulipidu na trh a má tendenci zveličovat povahu klinických studií a jejich výsledky.

Gugulipid nebyl hodnocen z důvodu bezpečnosti u těhotných nebo kojících žen a tyto ženy by se jí měly pravděpodobně vyhnout. Někteří lidé mají mírné až středně závažné stížnosti na břicho, jako je bolest, plynatost a průjem, když je používá. Pravidelně se u těch, kteří užívají gugulipid, objevují alergické kožní vyrážky. Jedná se o to, že některé webové stránky uváděné na trh tohoto produktu nejenom nafouknou důkazy, ale také hlásí, že nejsou žádné vedlejší účinky.

Doporučená dávka gugulipidu je 1 500 mg denně. Tablety a kapsle jsou obecně 500 mg, takže láhev na 60 tablet nepředstavuje úplný měsíční podání.

Když se zamyslíte nad přidáním jakéhokoliv druhu rostlinného přípravku do svého zdravotního režimu, konzultace s lékařem je vynikajícím postupem. Některé byliny mohou soutěžit s některými léky, což vytváří zdravotní potíže. Někteří poskytovatelé zdravotní péče jsou více ochotni používat alternativní léky než jiné. Pokud je člověk nakloněn k užívání alternativních léků nebo léčebných postupů, lékaři, kteří používají doplňkovou medicínu, kombinace tradiční medicíny a alternativní medicíny mohou být tou nejlepší volbou pro konzultaci na tomto nebo na jiném bylinném přípravku.