Co je syndrom prázdného nosu?

Syndrom vyprázdnění nosu je sbírka příznaků, ke kterým dochází v důsledku toho, že pacient nemá odpovídající nosní končetiny, struktury v nosu, které poskytují funkce nezbytné pro správné dýchání. Tyto nosní tkáně mohou být ztraceny pomocí turbinektomie, což je operace, která odstraňuje některé nebo všechny nosní tepny. Výsledkem je, že nos pacienta vypadá prázdný při pohledu na počítačovou tomografii (CT), což je fenomén vedoucí Dr. E.B. Kern, MD, aby tuto frázi minula v devadesátých letech. Některé příznaky syndromu prázdného nosu mohou zahrnovat pocit pacienta, jako by neindukoval dostatek vzduchu, nosních infekcí, bolesti a krustání nosu.

Jedna z funkcí nazálních tekutin je přenášet do mozku zprávu o tom, že dostatek vzduchu prochází nosem k přežití člověka. Rovněž poskytují vzduchový odpor a zvyšují tlak vzduchu, což umožňuje správné nafouknutí a deflaci plic. Někteří pacienti s syndromem prázdného nosu mohou mít pocit, jako by neindukovali dostatek vzduchu, protože nejsou přítomny turbíny, které přenášejí příslušné informace do mozku, tlačí vzduch a poskytují vzduchovou odolnost. Jiní pacienti mohou mít pocit, že jsou nosy propustné a někteří mají pocit, jako by se neustále dusí. Tyto pocity mohou také způsobit nedostatek koncentrace, úzkosti a deprese.

Bez zvlhčující síly turbinátů může osoba také zaznamenat další příznaky syndromu prázdného nosu, zejména suchosti, bolesti a hoření. V normálně fungujícím těle bude nos zvlhčovat dostatečně vzduch, takže když se dostane do plic, je to asi 98% vlhkosti. Plíce potřebují, aby správně fungoval vlhký vzduch, takže bez přítomnosti turbín pro zvlhčení vzduchu nemohou plicy pracovat tak, jak byly určeny. Navíc, turbíny zachytí vlhkost ze vzduchu, který je vydechován nosem, a tak zabraňuje dehydrataci.

Odstranění nosních dutin může také způsobit další příznaky syndromu prázdného nosu: sinusové infekce. Turbíny zachycují cizí částice, které vstupují do nosu, a bez turbinátů prakticky neexistuje nic, co by zastavilo tyto částice před vnikáním do dutin. Takže osoba s tímto onemocněním se může neustále potýkat s sinusovými infekcemi. Někdy tyto infekce vyžadují použití operace k nápravě.