Co je klubová noha?

Klubová noha je vrozená vada, která ovlivňuje tvar nohou. Děti, které trpí onemocněním, které se také nazývá talipes equinovarus nebo TEV, budou mít deformované nohy, které se dramaticky krouží dovnitř. Klubová noha je často léčena neoperačními postupy, ačkoli může trvat několik let, než se zcela vylepší nohy a nohy.

Stav může být přítomen v jedné nebo obou nohách a má několik odlišných vlastností. Nohy budou natočeny silně směrem dovnitř, takže chodidla nohou směřují k sobě a vnější okraj nohy směřuje dolů. Pokud je stav pouze v jedné noze, postižená noha bude zpravidla slabší, kratší a méně vyvinutá. Lidé s neléčenou nohou klubu často chodí po stranách nohou a mohou mít problémy s rovnováhou a poruchami chůze.

Příčina TEV zůstává neznáma, přesto určité faktory mohou způsobit, že se dítě s touto vadou pravděpodobně narodí. Pokud sourozenec nebo rodič trpí tímto stavem, dítě je pravděpodobnější, že bude mít také to. Některé genetické poruchy, jako je Edwardsův syndrom, jsou také potenciálně zodpovědné za vzhled TEV. Stav se obvykle objeví po 9. týdnu těhotenství a může být, pokud ne vždy, detekován pomocí sonogramů.

Léčba pro nohy klonů je často ne-chirurgické povahy a probíhá po několik týdnů, měsíců nebo dokonce let. Ve čtyřicátých letech 20. století vyvinul Dr. Ignacio Ponseti metodu postupného přetváření TEV, která je dnes jednou z nejčastěji používaných léčiv. Metoda Ponseti zahrnuje pečlivé protažení nohou a následné odlitky, které je drží na svém místě. Odlitky se mění každých několik týdnů, pokaždé dále upravuje polohu nohou. Po počátečním odlévání se nohy během noci nosí nohy v noci, aby se zabránilo relapsu.

V některých ojedinělých případech jsou kosti a šlachy příliš tuhé, aby mohly být lisovány metodou Ponseti nebo podobnými technikami. V tomto případě může být vyžadována drobná chirurgie. Nejčastějším typem chirurgického zákroku pro léčbu krmiva v klubu je vystřihování paty uvolnění šlach. Jiné případy mohou vyžadovat operaci, která přesune hlavní šlach od prstu a směrem ke středu nohy. Po chirurgickém zákroku je obvykle nutná korekce přes napínání a odlévání, aby se trvale fixoval stav.

Přestože rodiče mohou dětem děsivě vidět novorozené dítě s nohou klubu, defekt je snadno léčen. Většina dětí, které prošly správnou léčbou pro TEV, získala správnou pozici nohou a celkovou funkci nohou a nohou. Přestože postižená noha může zůstat poněkud menší a mírně slabší navzdory korekci, dítě s touto chorobou bude s největší pravděpodobností schopno běžně chodit, běhat a hrát.