Co je rakovina tlustého střeva?

Rakovina tlustého střeva je charakterizována maligními nádory na tlustém střevě, konečníku a / nebo přídavku. Jedná se o třetí nejčastější formu rakoviny a hlavní příčinu úmrtí v důsledku rakoviny, za druhé pouze u rakoviny plic. Ve Spojených státech existuje sedm procent šance, že každá daná osoba během svého života rozvinou rakovinu tlustého střeva. Rakovina tlustého střeva se vyvíjí z adenomatózních nebo žlázových polypů v tlustém střevě a konečníku.

Lidé s osobní nebo dědičnou anamnézou rakoviny nebo střevních polypů jsou pro toto onemocnění vyšší a pravděpodobnost vývoje rakoviny tlustého střeva se zvyšuje s věkem. Kromě toho mohou behaviorální faktory zvýšit riziko rakoviny tlustého střeva. Kouření cigaret, těžké pití a nedostatek fyzického cvičení jsou všechny rizikové faktory, spolu s dieta s vysokým obsahem červeného masa a s nízkým obsahem ovoce, zeleniny, ryb a drůbeže.

Včasné příznaky rakoviny tlustého střeva často nejsou příliš nápadné, mohou zahrnovat krev ve stolici, anémii, únava a ztráta hmotnosti. Lokální příznaky, jako jsou změny v návycích střev nebo v extrémních případech obstrukce střev, se zpravidla nevyskytují, dokud se nevytvoří velké nádory. Velký nádor může být někdy cítil přes břicho, a to může ovlivnit močový měchýř nebo vagínu také, což vede k krvi v moči nebo neobvyklé vaginální výtok. V pokročilých případech rakoviny tlustého střeva rakovina metastazuje do jater, což způsobuje zvětšení jater, žloutenku a bolest břicha. Krevní sraženiny jsou dalším symptomem pozdního stadia.

Včasná detekce je rozhodující pro přežití této rakoviny. Nemoc může trvat roky, než se vyvine, a pokud je chycen dostatečně brzy, může být chirurgicky vyléčen poměrně jednoduše. Pokud rakovina metastazuje, je obvykle vyžadována rozsáhlá chirurgická léčba a chemoterapie a obnovení je mnohem méně pravděpodobné. Vzhledem k tomu, že rakovina tlustého střeva neobsahuje zjevné příznaky, dokud není poněkud pokročilá, pravidelné vyšetření se doporučuje pro ohrožené osoby.

Nejčastějšími metodami screeningu ve Spojených státech jsou fekální okultní krevní testy (FOBT), které kontrolují krev v stolici, která není viditelná, a endoskopie, ve které je do rektu a tlustého střeva vložena osvětlená sonda pro kontrolu abnormalit . Existují dva typy endoskopie: sigmoidoskopie se zaměřuje na tlustém střevu a dolní konečník a obvykle se provádí ve spojení s FOBT, zatímco kolonoskopie se podívá na celý tlustého střeva a konečník. Pokud jsou během kolonoskopie zjištěny polypy, mohou být okamžitě odstraněny.

Existují dva způsoby popisování stadií rakoviny tlustého střeva. Starší verze, známá jako systém Dukes, byla vyvinuta v roce 1932 a rozděluje onemocnění na čtyři stupně od A do D. V A je nádor omezen na střevní stěnu. V B se rozrostla kolem střevní stěny. V C jsou postiženy lymfatické uzliny a D je charakterizována vzdálenou metatezí. Systém TNM popisuje závažnost onemocnění přiřazením odlišného čísla k hodnotám (0-4), nodes (0-2) a metastázám (0-1), kde vyšší číslo indikuje pokročilejší stupeň rakovina.