Co je vláknitá pojivová tkáň?

Vláknitá pojivová tkáň, někdy označovaná jako FCT, je tkáň tvořená vysokopevnými, lehce protáhlými vlákny. Tato vlákna se skládají převážně z kolagenu, vody a komplexních řetězců uhlohydrátů nazývaných polysacharidy. Poskytují podporu a tlumení nárazů do okolních orgánů a kostí. Protože buňky a vlákna v této tkáni jsou tak hustě zabalené dohromady, jsou někdy jednoduše označovány jako husté pojivové tkáně.

Spojovací tkáň je jedním ze čtyř hlavních druhů tkání v těle a nachází se v něm, aby držely jiné tkáně a orgány dohromady. Neživá část těchto tkání, jako je ten, který se nachází ve vláknitých pojivových tkáních, je známý společně jako matrice. Poškození této tkáně nebo degenerativní onemocnění může způsobit ztrátu podpory, mletí kostí, záněty a bolest.

Existuje mnoho druhů pojivové tkáně v těle a mnohé z těchto tkání obsahují vláknité prameny bílkovinového kolagenu, které zvyšují sílu. Některé příklady pojivové tkáně zahrnují vnitřní vrstvy kůže, šlachy a vazy, stejně jako chrupavky, kosti, tukové tkáně a dokonce i krev. Některé z těchto tkání, jako je krev, obsahují živé buňky, které jsou seskupeny a obsahují živiny v celém těle. Vláknitá pojivová tkáň však neobsahuje žádné živé buňky, protože její hlavní funkcí je podpora a struktura celého těla.

Chrupavka je nejčastěji známou formou vláknitého pojivového tkáně. Je složen z kolagenových vláken, které jsou velmi hustě zabaleny do gumové látky nazývané chondrin. Chrupavka poskytuje pružnou oporu a tlumení pro části těla, jako je nos. Tkáň se může nalézt také mezi klouby, jako jsou kolena, které zabraňují tomu, aby se při pohybu pohyblivé kosti spojily.

Vláknitá pojivová tkáň také tvoří velmi silné, elastické struktury nazývané vazky a šlachy. Šlachy spojují kostní svaly s kostí a vazy spojují kosti s jinými kostimi v kloubech. Ligamenty jsou pružnější než šlachy, protože potřebují flexibilitu a plný rozsah pohybu, zatímco šlachy musí držet svaly blízko k kosti bez velké elasticity.

Artritida je jednou z častých onemocnění, která může ovlivnit pojivovou tkáň. Omezená pohyblivost v kloubech, zánět a bolest jsou častými účinky této poruchy a obecně se léčí léky. Jiné poškození tkáně se může projevit stárnutím nebo nehodou. Pacient, který trpí chronickou nebo opakující se bolestí kloubů, by měl posoudit možnost poškození tkáně zdravotníkem.