Co se podílí na jaterním ultrazvuku?

Ultrazvuk v játrech je lékařský postup, při kterém jsou vysílány zvukové vlny, které vytvářejí obrazy, které jsou promítány na video monitor, což umožňuje lékařům prohlížet si vnitřní část těla a sledovat obrazy jater. Játra jsou zodpovědná za to, že odfiltrují odpad a toxiny, stejně jako absorbují živiny v potravinách, a proto může být stav, který ovlivňuje její správné fungování, smrtelný bez léčby.

Může být prováděn ultrazvuk, aby bylo možné zkontrolovat abnormality, jako jsou hmoty nebo barvy, které mohou indikovat stav jater, včetně cirhózy nebo rakoviny. Postup může také umožnit lékaři zjistit závažnost onemocnění a určit nejlepší léčbu. Vzhledem k tomu, že je poměrně rychlý a neinvazivní ve srovnání s jinými testy, je ultrazvuk často jedním z prvních postupů používaných k diagnostice stavu jater.

Pokud je tělo v procesu trávení potravin s vysokým obsahem tuku, může ovlivnit přesnost jaterního ultrazvuku, takže pouze denní dávka se doporučuje pouze bez tuku nebo s nízkým obsahem tuku. Pacientovi se obecně doporučuje, aby nejedl nejméně osm hodin před zahájením léčby, aby zajistil, že trávicí proces nezakryje vzhled jater na ultrazvuku. Před zahájením procedury se obvykle nevyžaduje žádná další příprava.

Ultrazvuk v játrech je typicky prováděn radiologem, lékařem, který je cvičen v čtení obrazů vytvořených během postupu. Nejprve se na břicho aplikuje gel, který pomáhá zajistit, aby zvukové vlny byly přenášeny co nejpřesněji. Malé zařízení známé jako snímač je pak jemně zatlačeno dolů na břicho a pohybuje se tak, aby se vytvořily zvukové vlny a vytvořil obraz, který lze vidět na videomonitoru. Během procedury může být pacient požádán, aby ležel na zádech nebo na boku, aby se radiolog dostal co nejjasněji z pohledu jater. Pacient může být také požádán, aby držel svůj dech pravidelně, což může krátce přesunout játra pod žebra a zviditelnit ji v ultrazvukovém obrazu.

Postup je obvykle dokončen do 30 až 60 minut. Obvykle nezpůsobuje pacientovi žádnou bolest ani citlivost ani během nebo po. Radiolog bude často interpretovat výsledky ultrazvuku jater během stejného jmenování, jaký byl proveden, a pokud by byly na snímcích zaznamenány nějaké vizuální abnormality, může doporučit další zobrazovací testy, jako jsou počítačové tomografie (CT) nebo magnetická rezonance Zobrazování (MRI), krevní testy nebo biopsie, aby bylo možné přesněji diagnostikovat abnormality jater.