Co je hypokalemie?

Hypokalémie je lékařský termín pro nižší než normální draslík v těle. Má různé příčiny a často se jeví jako vedlejší účinek na onemocnění, které zahrnuje těžkou ztrátu tekutin. Ve většině případů může být mírná hypokalemie vyléčena se zlepšením stravy, ale závažné případy mohou vyžadovat intravenózní léčbu k obnovení hladiny draslíku v těle na normální hodnotu.

Draslík je jednou z nejdůležitějších látek ve vašem těle. Tím, že pomáhá regulovat svalovou a nervovou aktivitu, udržuje kostru a svaly zdravé a pomáhá při zotavení po fyzickém stresu. U zdravého člověka byste měli dostávat většinu nebo všechen draslík, které vaše tělo potřebuje, a to prostřednictvím konzumace zdravých potravin, především zelené listové zeleniny, jako je špenát, ananas, banány, avokádo a dokonce i mléko. Pokud trpíte tímto stavem a nemáte nedávné onemocnění nebo nemáte diuretický lék, nejpravděpodobnějším důvodem je nesprávná strava.

Když se ztrácí tekutina ve vyšších než obvyklých množstvích, jako je například zvracení nebo průjem, z těla se vyplavuje mnoho potřebných živin. Pacienti po operaci a pacienti trpící onemocněním mohou být náchylní k hypokaliímii. Některé antibiotika mohou být také příčinou stavu, nezapomeňte zkontrolovat možné nežádoucí účinky jakýchkoli léků na předpis, které užíváte, abyste zjistili, zda jsou to možné příčiny.

Některé zděděné genetické podmínky mohou navíc předběhnout, že máte nízkou hladinu draslíku. Pokud je problém chronický, mohou se k potlačení Vašich příznaků hypokalemie použít doplňky draslíku. Cushingův syndrom a Bartterův syndrom byly oba navrženy jako možné genetické přispěvatelé stavu.

V mírných případech jsou symptomy onemocnění obvykle mírné a obtížně diagnostikované. Pacienti mohou zaznamenat svalovou únavu nebo nízkou kontrolu svalových schopností nebo mohou vyvinout svalové tikety. V těžkých případech mohou lidé s tímto stavem zaznamenat paralýzu, ztrátu reflexů a selhání dýchání. Pokud máte podezření, že trpíte závažnou hypokalemií, najděte lékaře najednou, protože tento stav může způsobit kritické zdravotní problémy.

V závažných případech je pacientům podáván fyziologický roztok intravenózně, což rychle zvyšuje hladinu draslíku. Dlouhodobá léčba je zřídkakdy nutná nad rámec možných doplňků stravy a zlepšené diety bohaté na draslík. Pokud je tento stav zapříčiněn potřebným diuretickým lékem, může být lékař schopen přejít na takový, který nahrazuje draslík v těle. Zatímco tento stav je obecně mírný, existují život ohrožující komplikace a všechny příznaky přetrvávajícího nízkého draslíku je třeba zacházet vážně.