Co je hypoproteinemie?

Hypoproteinemie je neobvykle nízká koncentrace bílkovin v krvi, což svědčí o základním zdravotním problému. Množství stavů může způsobit tuto poruchu a mnoho z nich je léčitelných, přičemž úspěšné výsledky jsou pravděpodobnější, pokud je léčba poskytována včas. Tento stav je diagnostikován s krevními testy pro kontrolu hladin sérových bílkovin a je možné, že pacient má specifickou formu, jako je hypoalbuminemie, kde hladiny určitého proteinu, v tomto případě albumin, jsou nižší než by měly být.

Rutinní vyšetření krve někdy identifikuje hladiny bílkovin mírně nižší než normální a lékař může doporučit další testování, aby zjistil více, pokud neexistuje zřejmá příčina. V jiných případech může lékař podezření na hypoproteinemii a výslovně požadovat test jako součást diagnostické práce, jako v případech, kdy má pacient příznaky onemocnění spojené s nízkým obsahem bílkovin v krvi. Test také poskytne rozložení koncentrací různých druhů bílkovin, takže lékaři mohou zjistit, zda poměrné hodnoty zůstávají stejné nebo zda je jeden protein neobvykle nízký nebo vysoký.

Jednou z častých příčin hypoproteinemie je selhání ledvin, kde poškozené ledviny začnou prosakovat proteiny do moči a způsobují proteinurie. Podvýživa může být příčinou, kdy pacient nedostane dostatek bílkovin. Enteropatie ztrácící bílkoviny, kde střeva odstraňuje bílkoviny namísto jejich uchování, jsou dalším možným důvodem k rozvoji změn v krevních bílkovinách. Lymfangiektázie, rozšíření lymfatické cévy, je příkladem enteropatie ztráty bílkovin. Závažné popáleniny byly také spojeny s hypoproteinemií.

Když je tento příznak zjištěn, další informace o stavu pacienta budou použity k určení příčiny a vypracování plánu léčby. Někdy může být tak jednoduché, jako je provedení dietních změn, které řeší potřeby výživy pacienta. V jiných případech mohou být k léčbě příčiny potřeba léky nebo pacient může potřebovat operaci. Následné testování může být použito k zjištění, zda hladiny proteinu rostou v reakci na léčbu. Pokud se pacient nezlepší, může být zapotřebí více diagnostických testů, aby se zjistilo, zda má pacient komorbiditu, která zasahuje do léčebného režimu.

Z dlouhodobého hlediska může být hypoproteinemie nebezpečná. Nedostatek bílkovin v krvi povede k plýtvání svalů a dalším problémům. Neošetřený základní stav se může také zhoršit a může se objevit komplikace. Pokud se pacientům může stát extrémně nemocný, může se rozvinout kaskádovitá řada zdravotních potíží a existuje riziko úmrtí.