Co je cementum?

Cementum je součástí lidského zubu, který je vrstvou tuhého pojivového tkaniva pod gumovou linií pokrývající kořen. Nejsilnější je v dolním bodě zubu. Primární funkce cementu spočívají v ochraně kořene a při bezpečném držení zubu v gumové zásuvce.

Žlutošedá barva má tkaninu matný povrch. Je měkčí než dentin a smalt, které pokrývají odkrytou část zubu. V cementu jsou vloženy vlákna parodontální membrány – masité tkáně mezi zubem a gumovou zátkou. Jak koruna zubů se stará s věkem, specializované cementoblastové buňky jsou stimulovány produkovat nové tkáně kolem kořene zubu.

Cementoblasty se vytvářejí uvnitř dentální buničiny – hmoty cév a nervů umístěných ve vnitřním středu zubu. Buňky neustále vytvářejí nový cement, protože nejsou tak odolné jako smalt. Na rozdíl od toho se sklovina vyrábí pouze během vývoje plodu.

Cementum je podobný kosti, protože obsahuje vápník, ale na rozdíl od kosti je avaskulární. To znamená, že není zásobováno cévami. Tkáň může být snadno opotřebena nebo zničena a její nahrazení zajišťuje, že periodontální vazky jsou neustále posíleny, aby zajistily bezpečný držení zubu v průběhu času.

Existují tři různé typy cementu. Acelulární cementum pokrývá asi jednu třetinu zubu v blízkosti rozhraní s smaltem. Afibrillar cementum je malá vrstva, která se může rozšířit z acelulárního cementu na smalt. Celulární cement je nejsilnější vrstva, pokrývající zhruba spodní dvě třetiny kořene.

Primárním rizikem pro zdraví tohoto tkáně je recese dásní. Toto se obecně vyskytuje ve věku nad 40 let a je způsobeno buď nadměrně tvrdým kartáčováním nebo počátečními stadii onemocnění dásní. Při recesi dásní se tkáň dásní vytáhne od zubu a začne vystavovat cement a kořen.

Tato tkáň je nejtenčí na rozhraní s smaltem, což je obecně oblast, která je vystavena. To způsobuje, že je velmi zranitelná při erozi během kartáčování. Eroze může způsobit citlivost zubu, způsobit rozpad a způsobit poškození kořene. Nadměrné poškození může způsobit ztrátu zubů uvolněním parodontálních vazů, které drží zub na svém místě.