Co je chronická faryngitida?

Chronická faryngitida je bolest v krku, která přetrvává delší dobu. Pacienti mohou tento stav vyvíjet v důsledku opakované akutní faryngitidy, kdy infekce přicházejí a odcházejí v rozmezí přibližně jednoho týdne a neustále se vracejí. Může se také objevit v reakci na chronický zánět způsobený zneužíváním alkoholu, nadužívání hlasu a cigaret. Léčba tohoto stavu se liší v závislosti na základní příčině.

U pacienta s chronickou faryngitidou je hrdlo i nadále podrážděno a bolestivé po delší dobu a může být přerušeno periodickými ošklivkami, když hrdlo ubližuje dokonce více než obvykle. Krk se často objeví v červené, syrové a opuchnuté. Někteří pacienti kašle a mají jiné příznaky a chrapot je velmi častý. Horečka, výtok z nosu a obecný pocit malátnosti jsou někdy pozorovány u lidí s přetrvávajícími bolestmi v krku.

Okamžitá léčba může zahrnovat protizánětlivé léky ke snížení opuchu v krku a učinit pacienta pohodlnější, spolu s antibiotiky nebo antivirovými léky k usmrcení infekčních organismů v krku. Pokrmy z teplé vody a oplach slané vody se někdy používají při léčbě bolavého krku, spolu s pastilkami určenými k potlačení podráždění a bolesti. Pacient bude hodnocen pro faktory životního stylu a některé z nich mohou být řešeny i v léčbě, například kuřákům bude doporučeno, aby omezili kouření nebo úplně opustili.

Zpěváci, kteří rozvíjejí chronickou faryngitidu, budou obecně doporučeni, aby viděli vokální trenér, jakmile se podrážděnost a bolest vyřeší. Trénink může pracovat se zpěvákem, aby rozvíjel hlas a zabránil budoucím zraněním krku. Někteří zpěváci vyvíjejí chudé návyky v průběhu času a riskují své hlasy zpěvem bez zahřátí nebo tlačí své hlasy za normální rozmezí. Práce se zpěvákem může pomoci zpěvákům vyhnout se běžným nástrahám a snížit riziko trvalého poškození hlasu.

Lidé, kteří trpí opakujícími se bolestmi v krku, i když nevyvíjejí chronickou faryngitidu, mohou být vyšetřováni, aby zjistili, zda existuje příčina. Bolest v krku je často známkou imunitní dysfunkce, protože imunitní systém by měl být dostatečně robustní, aby zabránil infekcím krku. To může znamenat, že pacient má základní zdravotní problém. Některá chronická onemocnění jsou spojena s bolestivostí v krku a kolem ní a pacienti mohou být vyšetřeni na tyto stavy, pokud se často stěžují na bolest v krku a nezdá se, že mají zkušenosti s léky, jako jsou antibiotika.