Co je hypertonický močový měchýř?

Když se u dospělých vyskytuje enuréza nebo nekontrolovatelné močení, je známo, že má hyperaktivní nebo hypertonický močový měchýř. V důsledku jakéhokoli počtu onemocnění nebo stavů, které způsobují nesprávně dimenzovaný nebo fungující močový měchýř, vede tato podmínka k pravidelnému nutkání močit, že pokud není spokojen, může způsobit inkontinenci – neschopnost potlačit močení. Diagnóza hypertonického močového měchýře může poskytnout libovolný počet léčebných možností, od předpisu pro relaxační močový měchýř nebo pánevní cvičení až po katetrizaci nebo operaci.

Ačkoli je možné, že nádor, nadměrný příjem tekutin, určité léky nebo dokonce pokročilý věk způsobují hypertonický močový měchýř, je to obvykle výsledkem různých onemocnění nebo stavů. Zánět způsobený infekcí nebo kameny močového měchýře jsou pravidelnými viníky. Mezi další příčiny patří zvětšená prostata, stav nazvaný benigní hypertrofie prostaty a různé neurologické poruchy, od Parkinsonovy choroby až po roztroušenou sklerózu. Obecně se věří, že dědičnost je faktorem.

Vedle podivně se opakujícího nutkání uvolňovat močový měchýř, pacienti s hypertonickým měchýřkem často zažijí pravidelnou inkontinenci. Klinika Mayo charakterizuje nadměrné nutkání močit, jak se děje osm nebo vícekrát denně. Další známkou této poruchy se nazývá niktúrie, kdy se pacient několikrát nebo více probouzí každou noc, aby močil. Často se starší dospělí domnívají, že tento stav je neléčitelný a začne nosit pouze plenky pro dospělé.

Lékaři mají k dispozici řadu možností k určení, proč osoba trpí touto poruchou. To může vyžadovat postup známý jako cystoscopy pro zobrazení operace močového měchýře. Jiné testy mohou zahrnovat radiologii, analýzu moči nebo test po zbytkovém objemu po vakuu, aby se zjistilo, kolik moči je ztraceno a kolik zůstává v močovém měchýři po každém močení.

Inkontinence vyplývající z hypertonického močového měchýře je obvykle léčitelná. Lékaři mají k dispozici celou řadu neinvazivních terapií, jako je výcvik močového měchýře, který uchovává více moči po delší dobu. Lékaři také předepisují lék, který je známý tím, že relaxuje močový měchýř nebo reguluje jeho funkci. Nazývá se anticholinergní léčiva, která se jmenují darifenacin, oxybutynin nebo tolterodin. Další pravidelná léčba zahrnuje to, co je známé jako cvičení pánevní dna pro posílení svalů spojených s močením.

Chirurgie je poslední možnost pro ty, kteří mají tento stav. Jedna cesta je známá jako postup augmentace močového měchýře, který zahrnuje vytvoření extra úložiště močového měchýře změnou části střev. Další postup vyžaduje implantaci zařízení, které vysílá správné pole elektrických impulsů do močového měchýře.