Co je krém s kyselinou fusidovou?

Krém s kyselinou fusidovou je lokální lék používaný pacienty s kožními infekcemi. Zabíjí bakterie na pokožce a v některých případech se může použít v kombinaci s jinými léky. Podmínky léčitelné tímto krémem mohou zahrnovat infikované řezy, folikulitidu a impetigo. Dostupnost závisí na regionu, v některých místech lze získat pouze na lékařský předpis, zatímco u jiných je to bezkonkurenční lék, který si lidé mohou koupit bez poznámky od praktického lékaře.

K použití tohoto krému se pacienti jemně umyjí jemným mýdlem a teplou vodou a před aplikací léku se suché místo ponoří třikrát až čtyřikrát denně. Obvaz může být nezbytný pro vysychání rány nebo na místě, které by mohlo být podrážděno oděvem, v tomto případě jsou obvykle dostačující tři dávky. Pacient musí pokračovat v užívání léku po celou dobu léčby, aby zabili všechny přítomné bakterie. I když se rána začne hojit, mohou některé organismy přežít a znovu začít růst.

Pacienti mohou dostávat kombinované léky s hydrokortizonem. Tento steroid může snížit zánět, který omezuje otoky, zarudnutí a podráždění kolem místa infekce. Zatímco infekce je hojivá, je důležité se vyvarovat jejímu dotyku a manipulaci s jinými oblastmi pokožky, protože bakterie mohou být přenášeny a rozšiřovány. Manipulace s ním může také podpořit zjizvení, což může být problém ve viditelných oblastech, jako je obličej.

Někteří pacienti si všimnou brnění a mírné podráždění, když aplikují krém s kyselinou fusidovou. Tyto reakce nejsou abnormální a měly by se vyřešit, jelikož lék se absorbuje. Významná bolest nebo podráždění, významné otoky nebo reakce na celé tělo, jako je kopřivka, jsou důvodem k obavám. Mohou indikovat, že pacient je alergický na něco v léku a měl by přestat užívat. Lidé, kteří prožívají závažné nežádoucí účinky, mohou o nich diskutovat, aby zjistili, zda by měli v budoucnu přepínat léky a zvažovat alternativy.

Jedním z rizik s antibiotiky, jako je kyselina fusidová, je vývoj rezistence. Pokud se toto léky používá příliš mnoho, může pacient přispět k růstu baktérií, které jsou vůči němu méně zranitelné, což ztěžuje léčení budoucích infekcí. Doporučuje se užívat tento léčivý přípravek pouze tehdy, když je to výslovně doporučeno, a dokončit průběh léčby podle pokynů. Nepoužitý krém s kyselinou fusidovou lze na konci léčby odstranit.