Co je terapie modrým světlem?

Léčba modrým světlem je léčebná léčba, která pacientům vystavuje viditelné modré světlo po různou dobu. V některých případech se modré světlo používá k aktivaci léku, který byl nejprve aplikován na pokožku pacienta. Jedná se o terapii používanou k léčbě kůže, poruch souvisejících s náladou a spánkem, stejně jako Parkinsonovy nemoci, žloutenka u novorozenců a některých rakovin, včetně plic a jícnu. Modrá terapie světlem je obvykle bez bolesti, neinvazivní a neobsahuje žádné škodlivé ultrafialové světlo.

Psoriáza, rosacea, mastná kůže, stejně jako aktinická keratóza, rakovina kůže a akné jsou všechny stavy spojené s kůží, které mohou být léčeny touto terapií. Expozice modrému světlu snižuje zánět, který způsobuje psoriázu a růžovku. Bakterie P. acnes, které přispívají k výskytu akné, jsou významně sníženy, pokud jsou léčeny řadou dávek modrého světla. Léčení často trvá přibližně 30 minut během několika týdnů.

Rakovinové nádory se musí nacházet blízko k povrchu pokožky a být vystaveny působení modré světelné terapie, protože světlo nemůže proniknout hluboko do těla pacienta. Léčiva fotosenzibilizátoru se nejprve aplikuje na kůži a nechá se inkubovat několik minut, hodin nebo dnů. Předpokládá se, že rakovinné buňky absorbují většinu fotosenzitivních léků. Po inkubační době se modré světlo používá k aktivaci léčiva, které ničí rakovinu.

Děti a novorozenci postižení žloutenkou jsou někdy léčeni terapií modrým světlem. Žloutenka je stav charakterizovaný žlutou kůží způsobenou nahromaděním pigmentu zvaného bilirubin. Bylo prokázáno, že modré světlo účinně rozkládá bilirubin. Děti jsou typicky vystaveny modrému světlu pomocí světlometů nebo přikrývky umístěné na kůži.

Některé poruchy nálady a poruchy spánku mohou být také léčbou. Věří se, že pomáhá rekalibrovat přirozený cirkadiánní rytmus a hladiny serotoninu, které mohou být narušeny nedostatkem přirozeného slunečního světla. Pacienti obvykle drží malý modrý zdroj světla vedle svých postelí a vystavují se svému světlu až hodinu před spánkem.

Dlouhodobé a vedlejší účinky léčby nebyly zcela zdokumentovány. Někteří pacienti hlásili bodnutí nebo pálení, stejně jako zarudnutí a otok vystavené pokožky. Modré světlo může také negativně ovlivnit osoby s bipolární poruchou. Diabetici a ti, kteří užívají doplňky jako lithium, melatonin a třezalku tečkovanou, mají větší šanci poškodit oči, když podstupují terapii modrým světlem.