Co je to kraniální nervová obrna?

[Upravit překlad] Kraniální nervová paralýza je forma paralýzy zahrnovat jeden nebo více kraniálních nervů. Pálčení nastane, když se sval stal paralyzován nebo někdo ztratí kontrolu nad ním, zažívá nepravidelné pohyby svalů, spastické křeče a další problémy. Ty, které souvisejí s kraniálními nervy, jsou obvykle velmi snadno identifikovatelné, protože zahrnují svaly na obličeji a lidské tváře se mění v důsledku obrny. Pacientovi může být obtížné se usmívat, ovládat pohyby očí a zapojit se do dalších výrazů obličeje.

Existuje 12 párů kraniálních nervů, které procházejí přímo z mozku do různých oblastí obličeje skrze otvory v lebce známé jako foramen. Kraniální nervy umožňují velmi jemnou úroveň kontroly nad obličejovými svaly, což lidem umožní dělat všechno, od okamžikových pohybů očí k curlingu rtů. U lidí s kraniální paralýnou dochází ke ztrátě kontroly nad svaly nebo skupinou svalů, což vede k poklesu, paralýze nebo nepravidelným pohybům.

Existuje celá řada důvodů, proč by někdo mohl vyvinout parazitu kraniálního nervu. Poranění tváře nebo hlavy může být příčinou, protože to může přímo poškodit nerv. Lidé mohou také zažít tento stav po operaci, při níž chirurg neúmyslně poškozuje některý z kraniálních nervů. Degenerativní stavy, jako je roztroušená skleróza, mohou také poškodit nervy, jako jsou například diabetes a meningitida. Vysoký krevní tlak byl také spojen s ochrnutím kraniálního nervu.

Když někdo pozná změny v výrazu nebo pohybu obličeje, měl by být konzultován neurolog. Neurológ může provést vyšetření k určení toho, který kraniální nerv nebo nervy je zapojen, a určit rozsah poškození nervu. Neurológ může také začít zkoumat možné příčiny ochrnutí kraniálního nervu. Je důležité poskytnout kompletní historii pacientů, protože informace, které se nemusí zdát relevantní, mohou být pro diagnózu důležité.

Léčba parazity kraniálního nervu závisí na identifikaci příčiny a na její řešení. V některých případech může být z důvodu poškození nervu možné neupravit paralýzu. V jiných případech může pacient získat určitou kontrolu svalů. Pacienti někdy také zjistili, že pomáhá pracovat s fyzickým terapeutem během léčby, aby pracovali na kontrole svalů a rozvíjeli schopnost zvládnout. Je také důležité pravidelně navštěvovat neurologa, aby zjistil, zda se vyskytne nové poškození, které může být potřeba řešit.