Co je vyloučení konfliktů?

Vyhýbání se konfliktům je osobnostní rys, v němž bychom se raději vyhnuli konfrontaci nebo argumentům s jinými lidmi a mohou provádět různé metody, jako je změna tématu nebo prostě souhlas s argumentující osobou jako způsob, jak se vyhnout těmto konfliktům. Lidé, kteří to dělají, jsou někdy označováni jako “zálivy lidí”, a přestože neexistuje nic inherentně špatného s pokusy vyhnout se konfliktům, někteří lidé zjistí, že způsobuje problémy ve vztazích v průběhu času. Psycholog nebo terapeut může být schopen pomoci jednotlivci lépe naučit se lépe pracovat na řešení konfliktů spíše než vyhnout se konfliktům.

Osobnostní rys vyhýbání se konfliktům je velmi běžný, protože mnozí lidé dávají přednost tomu, aby se nehádali, a chtějí jen “udržet mír” i za vlastní náklady. Lidé mohou postupovat proti vyhýbání se konfliktům mnoha způsoby, například by mohli prostě předstírat, že je vše v pořádku a odmítnout uznat své vlastní pocity. Někteří z nich fyzicky opustí místnost nebo rozhovor, pokud se zdá, že se střetává konflikt, a odmítnout vůbec o tom diskutovat. Mírnější taktika je jen pokusit se změnit téma na něco příjemnějšího. Jiní se budou zajímat o pasivní agresivní chování jako o metodě nepřímého vyjádření sebe sama ao své nespokojenosti.

Jedním z nejméně zdravých způsobů vyhýbání se je jednoduše souhlasit s tím, co říká druhá osoba, než se postavit za sebe. V některých situacích je samozřejmě důležitý kompromis, ale mnozí lidé, kteří to učiní, se cítí odporně, nebo jako by nikdy nedostali to, co chtějí. Někdy se lidé, kteří se vyvarují konfliktů, ocitli ve vztazích, ať už romantických nebo platonických, s lidmi, kteří velmi ovládnou a budou požadovat svou vlastní cestu. Tyto vztahy jsou často odsouzeny k selhání, pokud nejsou řešeny a změněny komunikační strategie.

Cvičení v diskusích s větší jistotou, aniž by bylo agresivní, je jedním ze způsobů řešení problémů s vyhýbáním se konfliktům, stejně jako zajištění toho, aby každá osoba ve vztahu měla možnost obrátit se a vyjádřit se. Chystáte-li se k terapii samostatně nebo jako pár, může to být velmi účinný způsob, jak se učit nové komunikační metody, které mohou pomoci s tímto problémem. Vyhýbání se konfliktům v práci může vést k větším problémům, stejně jako zvýšenému stresu v životě člověka. Obecně se jedná o naučenou osobnostní chování, které může být pozměněno praxí a trpělivostí.