Co je chondromalacia?

Chondromalacia patella, někdy také známá jako koleno běhounu, je stav způsobený poškozením chrupavky pod kolenem. Většina lidí, kteří dostanou tuto podmínku, si všimnou bolestivých kolen, zvláště pokud jedou nahoru, nebo pokud kleknou. Squatting se může ukázat jako bolestivý, a dokonce i po delší dobu může způsobit nepohodlí kolena. Ti, kteří mají chondromalacií, mohou také slyšet slyšitelný “mletý” zvuk, když roztahují kolena.

Bolest pocítila chondromalacia je obvykle přímo v přední části kolenního kloubu. Někteří lidé se také mohou cítit jako jejich kolena jsou tuhá. Bolest je typicky popsána jako mnohem nepohodlnější než oslabující a když jsou kolena odložena, může se zlepšit do určité míry.

Existuje mnoho věcí, které mohou vést k chondromalácii. Někdy lidé, jako běžci, kteří hodně používají kolenní klouby, mohou tento stav rozvinout. Jinak může způsobit artritidu v kolenou. Nedostatečné protahování před cvičením může poškodit kolenní chrupavku. Nadměrná hmotnost může přispět k němu, nebo dokonce něco tak jednoduchého, jako když na sobě špatně padnoucí boty mohou vést k tomuto stavu.

Pokud máte podezření, že máte chondromaláci, měli byste navštívit lékaře. Diagnóza se obvykle provádí fyzickou prohlídkou, ale lékař může nařídit testy, jako je rentgenové záření nebo magnetická rezonance (MRI), aby vyloučily další nebo jiné podmínky. Standardní léčba tohoto onemocnění zajišťuje, že se vyvarujete aktivitám, které jsou obtížné na kolenou, jako například chodit po schodech nahoru a dolů. Pro větší pohodlí mohou lékaři předepisovat nesteroidní protizánětlivé prostředky, jako je ibuprofen nebo příležitostně acetaminofen, který je předepsán k zmírnění bolesti.

Lékaři mohou také navrhnout cvičení pro posilování svalů. Jedná se obvykle jednoduše a může pomoci posílit svaly, které obklopují kolena a svaly kyčle. Obvykle chondromalacia vyřeší s odpočinkem asi za šest týdnů. Podmínka může být však závažnější a u některých lidí to může trvat déle.

Pokud chondromalacia nerozšíří léčbou, mohou lékaři doporučit několik chirurgických postupů, které vám pomohou. Jedna taková operace, artroskopie, vyčistí kousky poškozené chrupavky, ale existuje otázka, zda se tato operace dlouhodobě projeví. Příležitostně je tento stav způsoben špatně zarovnaným kolenem a vyžaduje chirurgický zákrok k vyrovnání kožního obličeje. Jedná se o rozsáhlejší chirurgický zákrok, než je artroskopie. Většina lidí nebude vyžadovat operaci a bude se moci vrátit s odpovídajícím odpočinkem a dodržováním cvičebního plánu poskytnutého jejich lékaři.