Co je srdeční nedostatečnost?

Srdeční nedostatečnost je lékařský termín, který se týká typu srdečního selhání, ve kterém srdce není schopno pumpovat dostatek krve v celém těle. Mezi nejčastější příčiny onemocnění patří chronická hypertenze, zánět tkáně srdce a vysoký cholesterol. Člověk může zaznamenat chronickou nedostatečnost, při níž přetrvávají příznaky únavy, kašel a dechové dušnosti, nebo akutní srdeční nedostatečnost, kdy se najednou objevují těžké bolesti na hrudi a dýchací potíže. Srdcové selhání se obvykle považuje za mimořádný stav a jednotlivec by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, když začne pozorovat příznaky.

Většina případů srdečního selhání se pomalu vyvíjí a zhoršuje se. Chronické stavy mohou být důsledkem vysokého krevního tlaku, nahromadění cholesterolu v tepnách, infarktu v anamnéze nebo vrozené srdeční vady. Akutní případy mohou nastat kvůli závažnému záchvatu plic, infarktu nebo arytmii. Neléčené alergické reakce, viry nebo náhlé krevní sraženiny mohou také ovlivnit funkci srdce a vést k nedostatečnosti.

Akutní případy srdeční nedostatečnosti jsou obvykle znatelné. Člověk může pocítit ostrou bolest ve své hrudi a zažívá dušnost, otupení na jedné nebo obou stranách těla a náhlé otoky v končetinách, které vznikají při nahromadění tekutin. Osoba s chronickými srdečními problémy obvykle začíná zaznamenávat pocity únavy a slabosti, sníženou kapacitu cvičení, zhoršující se dýchací potíže a ztrátu chuti k jídlu. Bez léčby mohou chronické i akutní stavy vést k trvalým zdravotním problémům nebo dokonce ke smrti.

Léky na předpis jsou obvykle podávány pacientům s chronickou srdeční nedostatečností, které pomáhají zmírnit příznaky a snižovat riziko srdečních záchvatů. Populární lék na srdeční selhání se nazývá inhibitor angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) a působí dilatací krevních cév, aby zlepšil průtok krve a oddělil srdce. Pacient může být také předepisován betablokátory, které zpomalují a stabilizují srdeční frekvenci nebo jiné léky specificky určené k úlevě od základních stavů, jako je tvorba cholesterolu.

Někdo, který má akutní srdeční nedostatečnost, může potřebovat nouzový chirurgický zákrok k prevenci celkového srdečního selhání. Lékaři se obvykle nejprve pokusí stabilizovat srdce pomocí léků a pak chirurgicky odstranit přetížené nádoby nebo provést arteriální bypass. Pokud se srdce stane tak slabým, že je naprosto neschopné fungovat, chirurg může implantovat defibrilátor nebo umělé srdeční čerpadlo, aby se ujistil, že krev pokračuje v správném toku. Za nejtěžších okolností může být nezbytné zachránit život pacienta transplantací srdce.