Co je autoimunní gastritida?

Autoimunitní gastritida (AG) je zánět žaludeční výstelky způsobený vlastním imunitním systémem těla, který napadá a ničí buňky vrstvy sliznice. Tělo produkuje protilátky, které se zaměřují na parietální buňky žaludku. Jedná se o vzácný dědičný stav, který je častější u lidí, kteří mají jiný typ autoimunitní nemoci. Zánět žaludeční výstelky způsobuje nedostatek vitaminu B12 a může vést k perniciózní anémii. Autoimunitní gastritida je léčena parenterálním vitamínem B12 a antacidami, aby se zmírnila nepříjemná nadměrná trávicí šťáva.

Symptomy autoimunní gastritidy obvykle začínají bolestí a křečí v horní části břicha. Nadměrné trávicí enzymy produkované žaludkem mohou vést k průjem. Většina lidí s hlášením o nevolnosti a pocitu plnosti bez jídla. Pocení kyseliny v jícnu po jídle může vést k nedostatku chuti k jídlu a ztrátě hmotnosti.

Bakterie Helicobacter pylori (H. pylori) mohou zhoršit některé případy gastritidy. Tato bakterie se opotřebovává na sliznici žaludku, což způsobuje většinu zánětlivých otázek. Bakterie H. pylori se šíří z člověka na člověka a nechávají se bez léčby způsobit chronickou gastritidu. Gastritida způsobená bakteriemi H. pylori může být léčena antibiotiky a antacidami pro zmírnění bolesti způsobené tvorbou žaludeční kyseliny.

Nadužívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) může vést ke zvýšení symptomů autoimunní gastritidy. Chemické látky v NSAIDs, jako je ibuprofen a aspirin, postupně opotřebovávají hlenovou vrstvu žaludku. Snížení množství užívaných NSAID denně může vést ke snížení bolestivých příznaků gastritidy.

Stres může vyvolat návrat symptomů autoimunitní gastritidy. Při stresu osoby se stresem dochází ke zvýšení trávicích šťáv žaludku, které dráždí zanícené oblasti. Rozsáhlé ztenčení žaludku způsobuje strukturální změny v buňce žaludku. Když se tyto buňky replikují, mohou se stát zhoubnými a způsobit rakovinu žaludku.

Testy k určení příčiny bolestivé gastritidy obvykle začínají krevní zkouškou bakterií H. pylori. Lékař může požádat řadu otázek, aby vyloučil různé příčiny gastritidy, jako jsou léky nebo potraviny, které podporují nadprodukci žaludeční kyseliny. Lékař může v případě potřeby nařídit rentgenové vyšetření horního zažívacího systému, aby se zabránilo zablokování způsobujícímu bolest břicha a související nepohodlí. Biopsie je nařízena, když lékař podezírá rakovinu žaludku.