Co je deet?

DEET je populární typ kapalného odpuzujícího hmyzu, který se používá především k odvrácení komárů a klíšťat. To je nejvíce obyčejně prodáváno jako sprej, ale někdy také přijde jako volná kapalina nebo na navlhčenou utěrku. Různé koncentrace jsou k dispozici na různých místech a výrobci někdy obsahují i ​​jiné přísady a repelenty. Jak efektivní závisí částečně na koncentraci, ale také na individuální chemii těla. Funguje především tím, že vylučuje zápach, který maskuje vůni oxidu uhličitého produkovaného lidmi. Vůně se také obvykle považuje za nepříjemné pro hmyz, což způsobuje, že se nezastaví před ošetřenou kůží, což může ušetřit lidi z toho, že je kousnuto – a co je důležitější, může snížit riziko smrtelného hmyzu. Tento typ odpuzujícího prostředku je široce doporučován zdravotními odborníky, ale přichází s některými riziky. Může být například nebezpečné vdechnout a lidé s citlivou kůží někdy zažijí vyrážky nebo jiné záchvaty. Obecně se však považuje za bezpečné, přinejmenším pro příležitostné použití.

Lidé používají tento repelent, aby zabránili kousnutí hmyzem. Většina kousnutí způsobuje svědění na kůži, což může být velmi nepříjemné. Možná je však důležitější otázka prevence nemocí. Mnoho nemocí a vážných onemocnění přenášejí hmyz a lidé se nakažují z kousnutí a uštěstí. Použití odpuzujícího prostředku, který udržuje chyby, je často jedním z nejjednodušších způsobů, jak zůstat pohodlný a zdravý.

Tento konkrétní odpuzovač je obvykle považován za jeden z nejúčinnějších, ale je také jedním z nejdrsnějších. Pokud lidé žijí nebo pracují v neustále napadnutých místech hmyzem, je to obvykle něco, co se používá jen mírně. Lidé je například přivádí na dovolenou s nimi nebo je využívají v letních nocích v bažinatých místech. Může být použita pro stálou, nepřetržitou ochranu proti hmyzu, ačkoli není vždy doporučována pro takové pravidelné používání.

DEET dostává své jméno z chemického složení. Sloučenina je vědecky známa jako diethyltoluamid nebo formálně N, N-diethyl-meta-toluamid. Snaží se zmást vůně receptů v mozku většiny kousání hmyzu, což způsobuje, že obejít lidi na sobě.

Biting hmyz typicky sledovat vůni plynu oxidu uhličitého najít jídlo. Lidská kůže přirozeně vydává nějaký oxid uhličitý a lidé také tento plyn vydechou každým dechem. Jedná se o jeden z hlavních způsobů, jak hmyz najdou lidi, kteří mají kousnout na prvním místě. Uvedení malého množství tohoto repelentu na exponovanou kůži nebo kolem manžety a límce oděvu může hmyz odhalit hmyz. Kromě toho je vůně odpuzujícího prostředku obecně mimo hmyz, což může také pomoci udržet je pryč.

Tento odpuzovač byl poprvé vyvinut americkou armádou během druhé světové války jako způsob, jak pomoci zmírnit nebezpečné pozemní vojáky v Pacifiku, kteří čelili malárii a jiným nemocem přenášeným nemocem. Dnes je tento boj velmi důležitý, podle většiny odborníků je největším přínosem v odpuzování hmyzu nesoucího chorobu, jako jsou klíšťata jelena, které mohou přenášet lymskou nemoc a komáry, které mohou přenášet malárii, encefalitidu a virus západního Nilu. Také těží těm, kteří jsou vystaveni hmyzu, který by mohl mít denní horečku a další nemoci.

Většina vládních zdravotnických agentur schválila bezpečnost účinných látek v tomto repelentu a je široce dostupná pro prodej ve většině částí světa. Na většině míst se mění koncentrace, což možná nejvíce hovoří o účinnosti – ale také má vliv na bezpečnost. Koncentrace blízké 100% jsou často velmi drsné a mohou někdy dráždit pokožku nebo zanechat chemické popáleniny, zejména u osob s citlivou kůží. Velmi nízké koncentrace nemusí být stejně účinné a obvykle je třeba je opakovaněji aplikovat.

Většina vědců tvrdí, že koncentrace asi 20% budou úspěšně odpuzovat komáři asi 5 hodin – což je téměř třikrát delší než většina jiných konkurenčních produktů. Další studie zjistily, že klíšťata jsou odpuzována kdekoli od 3 do 8 hodin, v závislosti na použité koncentraci.

Lidé by měli obvykle používat opatrnost při používání tohoto produktu u dětí, zejména dětí a kojenců. Obecně by se neměla požívat a polykání může vést k poruchám trávení a žaludku. Některé studie naznačují, že lidé, kteří dýchají pravidelně DEET, buď proto, že oni nebo jiní, kteří jsou s nimi blízcí, je pravidelně stříkají, nebo častěji proto, že pracují v zařízeních, kde jsou zpracovávány nebo testovány, jsou více ohroženy vývojem plíce A jiné respirační problémy. Tyto studie nebyly široce opakovány nebo dokázány, ale lidé jsou nicméně povzbuzováni, aby používali výrobek pouze v dobře větraných prostorách a aby ho udržovali mimo dosah dětí. V případě požití nebo vdechování je obvykle nejlepší kontaktovat poskytovatele zdravotní péče o radu.