Co je hepatitida g?

Virus hepatitidy G (HGV), také známý jako GB virus-C (GBC), je benigní virus, který infikuje lidi, ale nebylo prokázáno, že způsobuje onemocnění. Ačkoli virus žije v krvi a je geneticky podobný hepatitidě C, neexistuje žádný náznak, že by to mělo za následek poškození jater, jako jsou ostatní typy hepatitidy. To bylo poprvé objeveno v roce 1995, a je věřil infikovat mezi dvěma a pět procent lidí po celém světě.

Je známo, že hepatitida G způsobuje přetrvávající infekci u 15 až 30 procent dospělých po dobu devíti let. Mnohokrát infikovaní lidé nebudou vědět, že nosí virus, protože příznaky neexistují. Obvykle se vyskytuje u koinfekcí s jinými viry, jako je hepatitida C a virus lidské imunodeficience (HIV). Ve skutečnosti je více než třetina lidí infikovaných HIV infikováno hepatitidou G.

Virus hepatitidy G se přenáší krví. Sdílení předmětů osobní péče, jako jsou holicí strojky a zubní kartáčky infikované tímto virem, může šířit onemocnění, stejně jako pohlavní styk, od matky k dítěti při narození, intravenózní užívání drog nebo jiný kontakt krve s krví. Víru nelze smluvit skrze sliny, sperma nebo jiné tělesné tekutiny jiné než krve.

Někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku výskytu hepatitidy G než jiní. Pacienti s hemodialýzou, uživatelé vstřikovaných léků a pracovníci zdravotní péče pravidelně vystavení krvi mají nejvyšší riziko infekce virem. Každý, kdo obdrží tetování, akupunkturu nebo propíchnutí těla, je ve středním riziku, pokud se používané nástroje nevhodně sterilizují.

Protože byla hepatitida G tak nedávno objevena, neexistuje žádná léčba nebo doporučená léčba. V současné době probíhá výzkum virem, ale je málo známo, že se zdá, že způsobuje poškození jater. Individuální reakce na virus se bude lišit a stejně tak budou i možnosti léčby. Nicméně, dostat dostatek odpočinku, jíst vyváženou stravu a vyhýbat se alkoholu a jiným dráždivým látkám jater jsou všichni doporučeni pro pacienty s hepatitidou G.

Hepatitis G se zdá být slibné pro pacienty s HIV, podle několika nedávných laboratorních studií. Zdá se, že pacienti infikovaní jak HIV tak hepatitidou G žijí déle než pacienti infikovaní samotným HIV. Vědci věří, že virus zabraňuje tomu, aby se HIV opakoval tak často, čímž prodlužuje život pacienta tím, že brání poškození imunitního systému.