Co je hypomenorrhea?

Když mají ženy hypomenoreu, mají menstruační období, které zahrnují velmi malé krvácení. Toto krvácení je považováno za podprůměrné, tudíž předpona hypo, což znamená nižší nebo nižší. Tento stav může mít zcela bezprostřední příčiny a nevyžaduje žádnou léčbu. Jinak to může naznačovat pokračující problémy, které je třeba řešit. Zjištění příčiny určuje, zda je potřeba léčba nebo vyšetření problému.

Některé příznivé příčiny hypomenoree zahrnují genetickou predispozici, použití hormonální antikoncepce a předchozí velikostní redukci děložní chirurgie. Díky genetické predispozici je to prostě znamenalo, že některé ženy mají velmi lehké období, a to může být patrné z jejich rodinné historie, kde několik generací žen zažilo obdobně lehký tok. Za předpokladu, že světelné periody nezasahují do plodnosti a nejsou přítomny žádné jiné menstruační potíže, to nemusí být zacházeno.

Antikoncepční pilulky a další hormonální metody antikoncepce, jako je náplast, mohou způsobit extrémní lehkost. Některé hormonální metody antikoncepce jsou uváděny na trh s cílem snížit celkový počet období za rok a způsobit tok světla. Vzhledem k tomu, že se jedná o požadovaný vedlejší účinek těchto tablet, není to důvod k obavám. Operace dělohy, která snižuje velikost dělohy, se obecně považuje za pravděpodobné vysvětlení hypomenoree a stav může být zkoumán pouze tehdy, pokud by to vyvolalo další problémy.

Existují i ​​jiné příčiny, které nejsou zcela bezpředmětné, ale stále ještě nezaznamenávají vážný problém, pokud nejsou pokračující. Vysoká úroveň stresu může způsobit občasné lehké období nebo jejich následné období. Trvale špatné stravovací návyky, které zahrnují hladovění nebo téměř hladovění, mohou rovněž snížit menstruační tok. Většinou jsou tyto příčiny přechodné a mohou mít vliv pouze na jedno nebo dvě období. Pokud dojde k intenzivnímu stresu nebo k extrémně špatné výživě, tyto podmínky vyžadují vedení lékaře, který pomůže řídit stres, diskutovat o potížích s jídlem nebo plánovat výživovou stravu.

Další příčinou hypomenorey, která vyžaduje vyšetřování a lékařskou pomoc, je nerovnováha různých typů hormonů. Mohou to být hlavní “samičí” hormony, jako je estrogen nebo progesteron, nebo mohou být hormony, jako hormony štítné žlázy, které pomáhají regulovat mnoho systémů těla. Lékaři mohou hodnotit hormonální hladiny vyšetřením krve.

Někdy tento stav dělá těhotenství obtížné, protože tělo nevytváří dostatek děložní podšívky každý měsíc k udržení těhotenství, ale tato záležitost je trochu matoucí. Některé ženy s tímto stavem mohou otěhotnět a mít děti. Přesto ženy, které nejsou léčeny jako hormonální antikoncepce, by neměly předpokládat, že doba lehkého záření koreluje s nízkou úrovní plodnosti.

Je důležité zmínit se o podmínkách, jako je hypomenorea při každoročních gynekologických vyšetřeních, kdy lékaři mohou určit, zda je třeba další vyšetřování. Pokud jsou světelné periody doprovázeny jinými neobvyklými příznaky nebo pokud se období úplně ustupují, není vhodné čekat celý rok. Ženy by měly mluvit se svými lékaři dříve v těchto případech.