Co je chronická apendicitida?

Chronická apendicitida je vzácný stav, který zahrnuje dlouhodobý otok apendixu, což je malý kus tkáně na dně tenkého střeva. Akutní apendicitida obvykle způsobuje závažné příznaky a obvykle je nutná okamžitá operace k odstranění přílohy. Chronická forma onemocnění nemusí vyžadovat operaci, ačkoli někteří lékaři se rozhodnou odstranit přílohu v případech chronické apendicitidy, protože příloha není potřebná pro žádnou významnou tělesnou funkci. Apendicitida může způsobit, že příloha se zvětší až do bodu prasknutí, které vypouští kapaliny do břicha, což může vést k vážné infekci.

Symptomy chronické apendicitidy jsou velmi podobné příznakům akutní apendicitidy, ale obvykle trvají déle a nejsou tak závažné. Bolest břicha je nejčastějším příznakem a obvykle začíná kolem oblasti pupku a vyzařuje na pravou stranu břicha. Bolest je často horší při zvedání těžkých předmětů nebo při náhlých pohybech. Neklid na dotyk je dalším běžným příznakem a pacienti s chronickou apendicitidou mohou také zaznamenat menší nevolnost a břišní otoky.

Příznaky apendicitidy jsou stejné jako jiné břišní problémy a onemocnění, takže lékaři často potřebují provést několik testů k diagnostice stavu. Pokud je akutní, závažná apendicitida vyloučena a lékař obvykle provádí manuální vyšetření břicha, aby zkontroloval otoky a citlivost v blízkosti přílohy. V některých případech jsou potřebné zobrazovací studie, jako jsou ultrazvuk, k detekci zánětu. Testy krve a moči mohou být objednány k odhalení základních infekcí, které mohou být odpovědné za chronický zánět přílohy.

V některých případech může být chronická apendicitida léčena antibiotiky, které zmírňují otok a infekci. Mnoho pacientů s diagnózou tohoto onemocnění může pravidelně užívat antibiotika, ale opuch se často objevuje. Pacienti, kteří jsou jinak zdraví a mohou podstoupit operaci bez jakýchkoli závažných rizik, jako jsou alergické reakce na anestezie nebo abnormálně těžké krvácení, mohou mít své apendice odstraněny, aby se zabránilo opakovanému stavu.

Během appendekomie chirurg provádí dlouhý řez v břiše nebo několik malých řezů, aby vstoupil do břicha pomocí laparoskopu, malého nástroje se světlem a kamerou na konci. Laparoskopická chirurgie umožňuje pacientovi léčit se rychleji a je často vhodný pro pacienty s chronickou apendicitidou, protože příček nedošlo k prasknutí. Jakmile je příloha odstraněna, pacient musí odpočívat několik dní a vyhnout se namáhavým činnostem, které by mohly způsobit, že se řez rozštěpí.