Co je ephedra?

Ephedra je jméno keře s četnými druhy původem z Asie. Někdy nazývaný efedrin nebo ma huang, tato rostlina je zdrojem kontroverzního doplňku, který obvykle pochází z vysušené zeleně rostliny. Tento přípravek byl používán po celém světě pro různé léčebné účely, jako je léčba nachlazení a stimulace úbytku tělesné hmotnosti.

Ve Spojených státech (USA), ma huang, když se uvádí na trh jako přípravek nebo jako léčivá složka, byl běžně nazýván efedrinem. V USA byl přípravek běžně uváděn na trh, aby stimuloval úbytek váhy, zvyšoval energii a zlepšoval atletický výkon. Bylo také zjištěno u léků na léčbu astmatu. V dubnu roku 2004 však Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) rozhodl o zákazu používání efedrinu, přičemž uvedl, že “data ukazují jen málo důkazů účinnosti efedry, s výjimkou krátkodobého úbytku hmotnosti, přičemž potvrzuje, že látka zvyšuje krevní tlak a zdůrazňuje srdce.”

Hlavními účinnými látkami Ephedry jsou stimulátory, které působí v těle téměř stejně jako amfetaminy. Podle vysvětlení Rand Corporation, která analyzovala látku, to odhaluje, proč byla použita v léčbě astmatu. Rand říká, že stimulanty mají schopnost relaxovat bronchiální tkáň, což může vést ke zmírnění dechu.

Podle nálezů Randu tento doplněk podpořil krátkodobou ztrátu hmotnosti. Pokud se používá pro účely hubnutí, předpokládá se, že je nejúčinnější v kombinaci s kofeinem. Totéž platí, že je-li doplněk používán pro zvýšení výkonu.

Nebyly provedeny adekvátní rozsáhlé a rozsáhlé studie o ephedru ani o účincích, které způsobuje. Mnohé z obvinění proti podstatě jsou však vážné. Patří mezi ně tvrzení, že přípravek způsobuje srdeční záchvaty, vysoký krevní tlak a krvácení do mozku.

Rand dospěl k závěru, že neexistují dostatečné důkazy pro to, aby byla látka zodpovědná za negativní nároky proti ní. Korporace však shledala za pozoruhodné, že mnohé z vážných nežádoucích účinků, které byly na doplňku obviňovány, se vyskytovaly u zdravých lidí mladších 30 let.

Ephedra byla po staletí používána v Číně a Indii, často jako léčba nachlazení. Kontrola, která obklopuje doplněk, vede k dalším pozoruhodným bodům. Obecně platí, že v místech, kde bylo široce hlášeno historické užívání doplňku, se ephedra nepoužívá ke stejným účelům, jako v místech, která hlásí závažné problémy.