Co je koncentrace?

Koncentrace je schopnost soustředit mysl na úkol nebo sérii úkolů, přičemž ignoruje další rozptýlení. Existuje několik úrovní koncentrace založené na tom, jak se mysl zabývá cizími podněty. Dalším měřítkem koncentrace je časové období, ve kterém lze zachovat zaměření na jeden úkol. Některé poruchy a neurologické nemoci mohou člověku znemožnit. K dispozici je také několik metod, které vám pomohou zlepšit zaostření v případě problému.

Trvalá pozornost je to, co je nejčastěji vnímáno jako koncentrace v lidských bytostech. Jedná se o stav, ve kterém člověk zůstává vědom, přestože se cítí nebo se setká s něčím, co jeho pozornost nedrží. Tato osoba bude trvale soustředěna na daný úkol tak dlouho, dokud bude trvat od počátku do konce.

Opakem trvalé pozornosti je věnována pozornost. Toto je, když je člověk prezentován nějakým typem události, která mu na něj upozorňuje. Přestože pozornost obvykle trvá jen několik vteřin, koncentrace a vyloučení dalších environmentálních událostí pro toto období se před opětovným zaměřením na jiný subjekt.

Dvě zbývající typy koncentrací jsou známy jako selektivní a střídavé. Výběrová pozornost je schopnost člověka udržet si pozornost na úkolu, zatímco jiné podněty hrozí, že tuto pozornost aktivně odvedou. Příkladem toho se říká efekt koktejlové party, ve kterém se člověk může soustředit na jediného posluchače, přičemž vylučuje všechny ostatní, kteří mluví v místnosti. Střídavá pozornost je, když člověk může svobodně přepínat svou pozornost mezi dvěma samostatnými úkoly.

Normální mechanismy zaměření mohou být přerušeny nemocemi nebo neurologickými poruchami. Tyto poruchy mohou bránit působení mozku, což způsobí, že se člověk buď rychle pohybuje z jednoho subjektu do druhého, nebo se více zaměřuje na jeden úkol po delší dobu. Tyto typy podmínek mají často vliv i na krátkodobou paměť. Méně extrémní podmínky, jako je porucha pozornosti (ADD), mohou způsobit zkrácení pozornosti a obtížnost učení.

Existují mentální cvičení, které mohou pomoci lidem, kteří mají problémy se zaměřením. Ty mohou zahrnovat strukturované hry, časované aktivity, meditace nebo dokonce něco tak jednoduchého, jako dělat křížovky. Některé léky mohou také pomoci zlepšit úroveň zaměření a pozornosti u osoby, která má potíže s koncentrací.