Co je chronická rýma?

Rinitis je zánět nebo podráždění nosních cest. Tento stav způsobuje nadměrnou tvorbu hlenu v nosu, což vede k závratě nosu a k nosnímu ucpání. Související stav, nazývaný post-nosní kapek, v němž se hromadí nadbytečný hlen v zadní části nosu, je také běžným vedlejším účinkem. Až 20% lidí je postiženo rinitidou kdykoli, přičemž většina epizod má poměrně krátkou dobu. Prodloužené epizody rinitidy se nazývají chronická rýma. Tento stav je často způsoben alergií nebo vystavením chemickým nebo jiným dráždivým látkám.

Existují dva hlavní typy chronické rýmy: alergické a nealergické. Chronická alergická rýma je poměrně nepatrný stav, ale může významně ovlivnit kvalitu života, neboť stav může navíc k nosu působit na oči, uši a krk. Alergická rýma je způsobena nadměrnou senzibilizací imunitního systému vůči environmentálním antigenům, což způsobuje chronické podráždění a zánět při expozici. Jedním z nejčastějších příčin alergické rinitidy je větrný pyl z trávy, plevele a některé druhy stromů a keřů. Dalšími běžnými spouštěči jsou prachové roztoče, pet pet a chlupy.

Nealergická chronická rýma neobsahuje přímo imunitní systém. Namísto toho může vystavení účinkům jednoho nebo více spouštěčů prostředí způsobit zánět nosních cest. Trigory se liší od člověka k člověku a mohou zahrnovat kouř nebo parfém, změny teploty nebo vlhkosti, infekci dýchacích cest, alkohol nebo koření, stres nebo specifické typy léků.

Symptomy rinitidy zahrnují nosní svědění a kongesce, stejně jako křečový nos a kýchání. Další příznaky chronické rinitidy mohou zahrnovat červené nebo vodnaté oči, zablokování uší, bolesti hlavy a únavu, pokud je tento stav způsoben alergiemi. Pokud se vyskytne postnózní kapaina, může se také objevit bolest v krku nebo chronický kašel.

Alergická rýma je obvykle léčena léky k potlačení symptomů. Vyhýbání spouštěčů je poněkud obtížné, zvláště když spoušť je pyl. Omezení venkovní expozice v suchých nebo větrných dnech může pomoci snížit expozici pylu a sprchování po venkovním čase je také užitečným opatřením. Léky k léčbě tohoto onemocnění zahrnují antihistaminika na předpis a protizánětlivé léky k omezení alergické reakce a dekongestanty k vyčištění nosu. Lidé, kteří na tuto léčbu nereagují, mohou mít možnost zvolit si formu imunoterapie, při které je imunitní systém znecitlivěn proti antigenům indukujícím alergii.

Chronická nealergická rýma může být léčena širokou škálou domácích léků nebo přípravků, které jsou bez přípravy. Orální dekongestanty a nosní spreje a antihistaminiká a protizánětlivé léky, které jsou k dispozici na vysoké úrovni, mohou přispět ke snížení zánětu a vymýcení nosu, což však bývá užitečné při chronické alergické rýmě. Nealergická chronická rýma se také může zmírnit velkým množstvím tekutin, aby se zlepšila hydratace, a zvlhčovač, který pomáhá udržovat čenich čistý. Teplá sprcha nebo parní koupel na obličej je oblíbeným domácím prostředkem, který uvolňuje hlen v nosu a udržuje čistou hlavu.