Co je dermographia?

Dermografie je dermatologický stav, který způsobuje vznik červených čar, někdy známých jako žaludky nebo svaly, když je pokožka trpícího člověkem poškrábaná. Je také známá jako dermatografie, dermatografická kopřivka nebo “psaní kůže”. Kola jsou typ úlu a nejsou nebezpečné, ale mohou být svědivé a nepohodlné. Známky obvykle trvají jen několik minut, i když v těžkých případech mohou zůstat po celé hodiny nebo dny. Neexistuje žádný lék na tento stav, ačkoli je často možné kontrolovat ohniska prostřednictvím kombinace změn životního stylu a užívání perorálních antihistaminik.

U pacientů s dermografií dokonce povrchní poškrábání způsobuje, že malé krevní cévy v kůži se dilatají, nebo se rozšiřují, a vytváří se žalud. Často se otok sleduje čára škrábnutí a vypadá jako zvýšená červená čára na kůži. Tyto kopřivky nebo kopřivky mohou být svědivé nebo ve vzácných případech mají pocit pálení.

Křivky a pruhy tvořící se pět minut pokožky jsou poškrábané nebo mokré, ve většině případů a zmizí během 30 minut. Formulář nazvaný opožděná dermatografizace nevykazuje příznaky několik hodin po počátečním spuštění a údy mohou trvat déle nebo déle. Tato podmínka může přijít a odcházet, ale lidé často zažijí

Žíhací buňky jsou typ imunitní buňky nalezené v kůži, sliznicích a jiných tkáních. Když alergen vstoupí do těla, stimulují se tyto buňky a uvolňují chemické látky, které se nazývají histaminy, které způsobují výtok z nosu, otoky očí, vyrážky nebo kopřivku a další příznaky alergické reakce. U osoby s dermografií se žírné buňky stávají příliš citlivé na menší trauma a způsobují, že na kůži se objeví kopyto, když je třepána nebo poškrábaná.

Odborníci si nejsou jisti, co způsobuje nadměrné reakci žírných buněk. Někteří věří, že je spojen s alergiemi, protože žírné buňky hrají velkou roli v alergických reakcích, ale jiní to popírají. Mnoho pacientů nemá jiné alergické příznaky a žádný specifický alergen nezdá, že by tento stav vyvolal.

Někteří lidé se rozhodnou podrobit testování alergie, pokud budou úly vyvolány – nebo by se zhoršily – identifikovatelnou příčinou. Například některé léky, včetně penicilinu, mohou způsobit vyrážku nebo kopřivku. Nejvhodnějším typem alergického testu je krevní test, jelikož tradiční “škrabací testy” nebo náplasti vyžadují tření podezřelých alergenů na kůži pacienta. To může způsobit reakci u někoho s dermografií, která nesouvisí se skutečným alergenem.

Přibližně 4% – 5% lidí má dermografii a považuje se za jednu z nejběžnějších forem urtikarias nebo poruch, které produkují včelstva. To má tendenci být více obyčejné u lidí ve svých 20s a 30s, a je stejně obyčejný u mužů a žen.

Zatímco nelze dermografii zabránit úplně, existují věci, které může osoba udělat, aby minimalizovala, jak časté a jak závažné jsou epidemie. Ti, kteří mají tento stav, mohou identifikovat možné spouštěče a vyhnout se jim. Možné spouštěče zahrnují na sobě dráždivé tkaniny, jako vlna, nebo s použitím drsných mýdel nebo výrobků pro osobní péči. Někteří lidé se domnívají, že odstranění změkčovače tkanin může také pomoci předcházet reakcím založeným na oděvu. Ačkoli není známo, že tento stav je způsoben specifickou alergií, je možné, že by alergická reakce mohla zhoršit problém, takže je třeba se vyvarovat všechno, o čem je známo, že způsobuje reakci.

Udržování pokožky zvlhčené může také pomoci. Lidé s tímto onemocněním by měli pít spoustu vody a používat hydratační krém, aby se snížila pravděpodobnost vzniku suché pokožky, což může povzbudit větší škrábání. Jak teplo, tak chlad, mohou vyvolat ohnisko, takže věci, jako je koupání ve velmi horké vodě, mohou způsobit tvorbu obručů, takže pacienti by měli upravit svou hygienickou rutinu, aby zjistili, zda nabízí úlevu.

Úseky se mohou vyvinout v důsledku stresu, takže někdo, kdo už má dermografii, může zjistit, že se tento stav zhoršuje během zvláště stresových časů. Hledání způsobů, jak relaxovat a snižovat úzkost, může způsobit, že žaludečky jsou méně časté.

Vypuknutí kožních otoků, způsobených dermografií, obvykle zmizí poměrně rychle, a proto není často potřeba léčit tento stav. Lidé, kteří jsou extrémně náchylní k výskytu ohnisek nebo kteří zjistí, že se tento stav velmi nepohodlně mohou léčit, mohou být léčeni léky, které jsou drahé, nebo léky na předpis. Někdy je zapotřebí kombinace léků, které poskytují úlevu.

Zatímco antihistaminiky mohou snižovat příznaky, není známo žádné léčení tohoto stavu. V mnoha případech vypuknutí může trvat několik měsíců nebo let a pak zmizí. Návštěvníci se mohou nakonec vrátit pro některé trpící osoby.