Co je elecampane?

Elecampane je rostlina v rodině asteru, která pochází ze střední Asie. Byl používán jako tradiční bylinný prostředek mnoha kultur, včetně Starověkých Řeků a Římanů, a je dostupný jako výživový doplněk v některých oblastech světa. Závěrečné studie o účincích elekampanu nebyly provedeny, někteří lidé se domnívají, že rostlina je velmi užitečná, zatímco jiní ji odmítají jako bezcenný bylinný prostředek. Rostlina není obecně škodlivá, takže doplňování jiných léčebných přípravků s elecampanem by nemělo způsobit poškození, ačkoli to také nemusí pomáhat.

Botanický název této rostliny je Inula helenium. Existuje nějaký spor o to, jak rostlina získala obecný název “elecampane”. Slovo by mohlo být spojeno s kořeny “Helen” pro Helen Troy a Campana pro pole, vedoucí někteří lidé navrhli, že rostlina je pojmenována pro slzy Z Helen Troy. Jiní věří, že “Helenium” je název místa a že zde byly kultivovány ty nejlepší příklady rostlin. V každém případě, rostlina roste na řečník stonky s jednoduchými, ozubené listy a jasně žluté květy hlavy, a kořeny rostliny jsou část užívaná v bylinných prostředcích.

Rostlina je také známá jako chřestavka nebo koně, s odkazem na skutečnost, že přípravky z elecampanu byly tradičně používány k léčbě kožních stížností na velkých zvířatech, jako jsou krávy, koně a ovce. Někteří lidé mohou nazývat také “divokou slunečnici”, což je trochu nesprávné pojmenování, protože rostlina vůbec není příbuzná slunečnicím. U lidí se rostlina používá k léčbě respiračních onemocnění, amenorey a jako expektorantu. Někteří bylinní léčitelé mohou také doporučit pro jiné podmínky.

Zdá se, že velké množství elekampanu způsobuje podráždění střev, které se může projevit jako průjem nebo zvracení. Někteří lidé jsou obzvláště citliví na přírodní inulin v elecampane, takže pokud jsou tyto příznaky pozorovány, pacient by měl okamžitě přestat užívat elecampan. Tato rostlina se také nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám, protože její účinnost nebyla plně určena.

Stejně jako u všech bylinných přípravků, přípravek elecampane by neměl být užíván bez lékařského dohledu. Může být v rozporu s jinými léky nebo může být kontraindikováno kvůli různým zdravotním podmínkám. Pacienti, kteří uvažují o užívání elekampanu, by měli před podáním léku diskutovat s bylinami.