Co je heparin?

Heparin je antikoagulant produkovaný přirozeně v plicích a játrech. Může být podáván jako lék k řešení poruch srážení krve, jako je trombóza, obvykle v nemocničním prostředí. Tento lék může být extrémně nebezpečný, pokud je používán nesprávně nebo bez dozoru, a při podávání léku je nutno dodržet řadu opatření, aby nedošlo k komplikacím u pacienta.

Heparin používaný jako lék je extrahován z prasat a krav. To je mezi třídou léků známých jako ředidla krevního řečiště. V tomto případě lék inhibuje srážlivost. Zatímco to nedokáže rozpouštět sraženiny, může zabránit tvorbě sraženin a zabrání tomu, aby existující sraženiny byly větší. Látka může být použita k léčbě řady poruch srážlivosti.

Lékaři mohou podávat tento lék během chirurgického zákroku, aby se zabránilo srážení, a lék může být také podán lidem s intravenózními katetry a jinými zdravotnickými prostředky, které by mohly přispět ke vzniku sraženin. U osob se specifickými poruchami srážlivosti může být předepisován heparin k řešení těchto poruch. Léčivo se obvykle podává injekcí v roztoku chloridu sodného.

Pokud někdo bere příliš mnoho tohoto léku, může způsobit smrtelné krvácení a další problémy s krvácením. Mnoho lidí na drogové zkušenosti “krvácející příhody”, ve kterých malý řez nebo událost jako menstruační období vede k mnohem více krev než normální. Dráždění kolem místa vpichu je časté a někteří lidé se při léčbě vyskytnou hypersenzitivitu na změny textury a teploty.

Zdá se, že studie na těhotných ženách naznačují, že lék není okamžitě nebezpečný pro plod, a pokud je zapotřebí antikoagulant, může být heparin doporučován místo nebezpečnějších léků. Zvýšená frekvence potratu však byla zaznamenána u žen, které léčbu užívají, ačkoli lékařská komunita si není jistá, zda to je způsobeno daným lékem nebo základními zdravotními stavy, které vedou k potřebě antikoagulancia. Lék se také zdá být bezpečný při použití během kojení, ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu.

Heparin může špatně reagovat s množstvím léků, od aspirinu po bylinnou medicínu. Důležité je, aby pacienti zveřejnili všechny léky, které užívají, ať již na předpis nebo ne, takže lékař dokáže potvrdit, že křížová reakce nedojde. Droga může být také nebezpečná pro lidi, kteří nedávno spadli, spolu s lidmi trpícími určitými nemocemi.