Co je depilace?

Depilace je odstranění srsti. Technicky se tento termín týká pouze odstraňování vlasů nad hladinou pokožky, zatímco odstraňování vlasů a kořenů je epilace. Lidé však často používají “depilaci” k popisu procesů, které zahrnují odstranění kořenů spolu s vlasy. Četné společnosti v lidské historii praktikují depilaci a v současné době existuje řada depilačních technik.

Důvody pro odstranění chloupků na těle se liší. V některých kulturách jsou tělesná srst esteticky nežádoucí a lidé ji mohou odstranit, aby měli hladkou pokožku. Tělesná srst může být také odstraněna sportovci, jako jsou plavci, kteří chtějí snížit odpor nebo se cítit pohodlněji v atletickém oblečení. Mohou existovat náboženské důvody pro odstranění vlasů nebo důvodů spojených s komfortem, jako je chtění odstranit husté srsti v horkém podnebí.

Klasickou depilační technikou je holení, při které se na kůži nadechne ostré holicí strojky, které odříznou vlasy, jak se vynoří z folikulu. Je nutné pravidelně provádět holení, aby pokožka byla hladká a pomocí holých holicích strojků nebo když nebyla opatrná, může způsobit vrozené vlasy, popáleniny a řezy. Depilační krémy, které rozrušují vlasy a umožňují uživateli vypláchnout poškozené vlasy, jsou v některých oblastech další populární metodou a mají tendenci vydrží déle než holení.

Epilace pro odstranění vlasů a kořene trvá ještě déle, protože nový kořen musí růst předtím, než se vlasy mohou znovu objevit. Voskování, srážení, oškubávání, niti a lasering jsou všechny techniky, které lze použít pro epilaci. Některé z těchto metod mohou být použity doma, zatímco jiné je třeba provést zkušený estetik, který byl školen v jejich provádění bezpečně. Lasery například vyžadují ochranu pokožky a očí, aby omezily poškození.

Některé tělové vlasy jsou tvrdohlavé a obtížně se odstraní. Různé techniky depilace mohou být použity na různých oblastech těla pro ovládání různých typů vlasů. Postupem se opakované epilace mohou poškodit kořen a zabránit tomu, aby se vlasy vůbec nevracely. Jedná se o specifický cíl techniky, jako je elektrolýza, které se používají k zabránění růstu nežádoucích vlasů.

Může pomoci konzultovat estetiku při zkoumání metod depilace. Estetici mohou poskytovat poradenství založené na typu pokožky a potřebách klienta. Některé mohou poskytnout pomoc s metodami používanými doma, učit klienty, jak odstranit vlasy a zároveň se vyvarovat zranění. Jiní mohou doporučit metody, které vyžadují odborníka, pokud se domnívají, že tyto metody jsou v nejlepším zájmu svých klientů.