Co je dl-fenylalanin?

DL-fenylalanin (DLPA) je kombinace esenciální aminokyseliny L-fenylalaninu a dalšího stereoisomeru D-fenylalaninu. Tyto chemikálie mají vliv na náladu. Ukázalo se, že zvyšují náladu a mohou se tak použít při léčbě deprese. DL-fenylalaninové doplňky mohou také zvýšit schopnost koncentrace.

L-fenylalanin je důležitým prekurzorem při tvorbě mnoha neurotransmiterů používaných v mozku. L-fenylalanin se v těle přemění na L-tyrosin, další důležitou aminokyselinu. Používá se při přípravě L-dihydroxyfenylalaninu (L-DOPA), který se pak převádí na dopamin.

Mozog používá dopamin pro velké množství funkcí. Dopamin je přímo spojen se schopností jedince soustředit se, zpracovat informace a rozpoznat vzory. Dopamin je také spojen s pocity sexuálního uspokojení. Paměť a učení jsou také ovlivněny dopaminem.

DL-fenylalanin pomáhá zvýšit hladiny tohoto důležitého neurotransmiteru. Dopamin samotný se pak převede na norepinefrin. Norepinefrin je další neurotransmiter, který má vliv na schopnost jedinců soustředit se, ale také napomáhá paměť. Pomáhá regulovat krevní tlak působením na receptory alfa v mozku. To způsobuje, že krevní cévy v těle se zužují a zvyšují krevní tlak.

Jako předchůdce těchto důležitých neurotransmiterů jsou doplňky DL-fenylalaninu schopné zvýšit hladiny neurotransmiterů v mozku. To může být užitečné u jedinců trpících depresí, neboť hladiny dopaminu a norepinefrinu mají u mnoha jedinců antidepresivní účinek. Zvýšení těchto chemikálií vede také ke zvýšení zaměření, což může být užitečné pro osoby s poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

D-fenylalanin v rámci doplňků DL-fenylalaninu se vstřebává přes tenké střevo. Některý z těchto D-fenylalaninů se pak tělem převede na L-fenylalanin. D-fenylalanin je méně schopný projít hematoencefalickou bariérou než jeho protějšek L-fenylalanin, což vede k tomu, že některé D-fenylalanin se vylučují močí.

Existuje genetická porucha známá jako fenylketonurie (PKU), která vede k tomu, že jednotlivec není schopen metabolizovat fenylalanin. Tito jedinci musí regulovat příjem fenylalaninu ve svém systému, a proto by neměli užívat doplňky DL-fenylalaninu. Těhotné ženy mohou zaznamenat stav známý jako hyperfenylalaninémie a mohou mít vysoké hladiny fenylalaninu v krvi. Tento stav může být nebezpečný, ale často se po porodu vyřeší.