Co je mýdlo benzoylperoxidu?

Benzoylperoxidové mýdlo je typ mýdla obsahující benzoylperoxid, který může být účinný při léčbě akné. Většina mýdel s benzoylperoxidem obsahuje různá množství, typicky ne více než 10 procent. Existuje mnoho různých společností, které vyrábějí benzoylperoxidové mýdla a mýdla jsou obecně levná. Některé značky mají tendenci být dražší než jiné a výrobky s vyšším podílem složky mohou být dražší. Tyto mýdla jsou většinou k dispozici u většiny maloobchodních prodejen, které prodávají výrobky pro péči o pleť.

Použití mýdla benzoylperoxidu na pokožce náchylné k akné může fungovat dobře, protože benzoylperoxid je známý tím, že dokáže zabít bakterie a vyschnout přebytečný olej. Bakterie a olej jsou dvěma hlavními příčinami akné. Toto mýdlo může také pomoci při čištění mrtvých buněk z pórů, což jim pomůže zabránit jejich ucpání. Mýdlo a další produkty obsahující benzoylperoxid byly používány léta jako léčba akné a nadále patří k nejpopulárnějším volným příležitostem pro boj proti akné. Dermatologové také často předepisují mýdla a krémy obsahující vyšší procento benzoylperoxidu pro těžší akné.

Osoba, která používá mýdlo z benzoylperoxidu, by měla pečlivě přečíst pokyny. Pokud se používá nesprávně, tento typ mýdla nemusí být účinný proti akné a může ve skutečnosti dráždit pokožku. Ve většině případů se mýdlo aplikuje jednou nebo dvakrát denně a několik minut se otírá do obličeje, zejména v oblastech s největšími průniky. Důkladné opláchnutí po aplikaci je důležité, protože benzoylperoxid může způsobit zarudnutí a hoření, pokud zůstane na kůži příliš dlouho. Osoba by měla také dbát na to, aby při používání nepoužívala mýdlo v očích a nosu, aby se zabránilo extrémnímu podráždění sliznic.

Benzoylperoxidové mýdlo nemusí být správnou volbou pro každého. Lidé s onemocněním kůže, jako je ekzém nebo dermatitida, by neměli používat, dokud je jejich dermatolog nebo lékař nejprve neschválí. Existuje několik vedlejších účinků spojených s tímto typem mýdla, které by se mohly stát všem, včetně peelingu, šupinatosti a puchýřů. Může také způsobit, že člověk snadno spálí kvůli zvýšené citlivosti na světlo. Některé z těchto nežádoucích účinků jsou dočasné a po několika týdnech používání zmizí. Pokud osoba trpí závažnými nežádoucími účinky, měla by přestat užívat a informovat svého lékaře.