Co je sportovní noha?

Atletická noha je houbová infekce, “tinea pedis”. Je to ve stejné rodině jako tinea corporis, tinea cruris a tinea capitis. Atletická noha je běžná infekce a často se vyskytuje u sportovců.

Sportovní noha se nejčastěji vyskytuje mezi prsty. I když se může rozšířit na nehty a špičky prstů. Je to proto, že boty poskytují teplé, vlhké a tmavé prostředí, které houba nejlépe vyhovuje. První příznaky jsou obvykle intenzivní svědění nebo pálení mezi prsty. Pokud nejsou léčeny, mohou symptomy atletické nohy zahrnovat i oloupání pokožky, puchýře, suchou, šupinatou pokožku a dokonce i rozpadlé nehty.

Sportovní noha dostává své jméno od doby, kdy se zdálo, že se vyskytuje běžně u sportovců. Sprchy, bazény a šatny jsou ideálními místy pro sportovní nohy, a sportovci často přijíždějí na tyto místa. Kauzální houbou jsou dermatofyty, které jsou spíše plísňové. Při vzniku kůže se dermatofy množí, rozšiřují svědění a vyrážku.

Naštěstí je noha sportovce obvykle snadno ošetřena a obecně nevyžaduje lékařskou pomoc. K dispozici je několik protipěchotních krémů, které jsou dostupné na volném trhu. Nejběžnější jsou: Terbinafin (Lamisil AT), Clotrimazol Lotrimin AF) a Miconazol (Micatin). Použití krému na postižené místo dvakrát nebo třikrát denně po několik dní obvykle přinese úlevu a uzdravení.

Nelze ošetřovat, noha sportovce může způsobit poruchu kůže a sekundární bakteriální infekci, zejména u těch, kteří potlačili imunitní systém (diabetici nebo pacienti s HIV / AIDS). U neléčitelných případů může lékař předepsat orální antifungální lék, který je obvykle velmi účinný proti chodidlu atheta nebo jakékoli houbě v rodině tinea.

Sportovní noha je také snadno zabráněno. Většina podiatristů doporučuje používat antifungální prášek v botách, nosí ponožky z vlny nebo bavlny, nosí lehké, dobře větrané boty, nosí sprchové boty ve společných sprchách a udržuje nohy suché, pokud je to možné, tím, že doma bosí.

Není to pohodlné, ale s okamžitou léčbou, noha sportovce obvykle zmizí tak rychle, jakmile dorazí.