Co je to coryza?

Coryza je léčebný termín, který popisuje soubor symptomů běžně spojených s nachlazením hlavy, ačkoli jiné podmínky mohou způsobit i korýzu. Charakteristickým rysem této sady symptomů je zánět sliznic v nosní a nosní cestě. Když se u pacienta hlásí lékař s těmito příznaky, lze určit diagnostické vyšetření k určení příčiny a rozvoji a účinné léčbě. Tam jsou některé případy, kdy coryza může být varovným signálem velmi vážného zdravotního problému.

Zánět hlenových membrán v nosu způsobuje, že nos se změní na červenou, jemnou a opuchnutou. Pacienti obvykle začínají vytvářet velké množství hlenu, což vede k klasickému výtoku, který lidé spojují s nachlazením. Pokud se zánět rozšiřuje, oči se mohou vysypat a pacienti mohou vyvinout upchatý nos, protože hlen blokuje nosní dírky. Lidé obvykle ztrácejí pocit pachu a mohou se cítit lehce nebo závratně.

Dlouhodobé příznaky mohou být spojeny s kašlem, protože hlien může odkapat po krku a dráždit průdušnici a plíce. Pacienti mohou také vyvíjet bolesti hlavy a další sekundární příznaky. Lidé s těmito příznaky často předpokládají, že mají nachlazení způsobené bakteriální nebo virovou infekcí a mohou se s nimi léčit doma s odpočinkem a tekutinami, dvěma běžnými léčebnými postupy, které mohou být velmi účinné pro mnoho menších infekcí.

Coryza se také může vyvíjet jako součást alergické reakce a také se spojí s osýpkami. Lidé s rinitidou, zánětem nosu mají také tyto zjevné příznaky. Pacienti mohou také vyvine sinusitidu, kde se dutiny zapálí, jestliže prožívají dlouhodobý zánět v nosu. To může vést k bolestem svalů, hustému nebo ucpanému hlasu, potíže s sluchem a dalším sekundárním příznakům, včetně extrémního nepohodlí kolem obličeje v důsledku zanesených a zanícených sinusových dutin.

V mnoha případech, odpočinek doma s tekutinami a foukání nosu pravidelně k vyjádření hlenu umožní lidem, aby se zotavili ze základní příčiny jejich nepohodlí. Pokud se coryza přetrvává nebo zhoršuje, nebo je doprovázena příznaky, jako je vyrážka, potíže s dýcháním, vysoká horečka, změněná úroveň vědomí, zmatenost nebo neuspokojivý projev, měl by být konzultován lékař. Pacient může mít vážnější infekci nebo onemocnění, které nelze léčit doma, jako je například infekce způsobená spalničkami. Mnoho klinik a nemocnic má ošetřovatelskou telefonní linku, kterou lidé mohou volat, aby zjistili, zda člen rodiny musí navštívit lékaře nebo jít do nemocnice. S těmito horkými linkami si lidé, kteří si nejsou jisti, mohou zavolat, podrobně o nich informovat a diskutovat o situaci se zdravotní sestrou.