Co je to hutchinsonovo znamení?

Termín Hutchinsonovo znamení je běžně používán odkazovat se na dva nesouvisející zdravotní symptomy viděné na obličeji a nehty. Na obličeji může být použita k popisu kožní léze, z viru herpes zoster, který se tvoří na špičce nosu. Název může být také použit pro změnu barvy nehtů v důsledku syndromu zeleného nehtu a melanonychie. Hutchinsonovo označení je pojmenováno po sir Jonathonovi Hutchinsonovi, anglickému lékaři, který nejprve zkoumal podmínky.

Virus herpes zoster je lékařský termín pro to, co se běžně nazývá šindel. Je způsoben virem kuřat. Po počátečním vypuknutí kuřice, virus může dlouho ležet v těle. Někdy infekce nebo zranění mohou viru reaktivovat, ale místo toho, že se vylétne z vyrážky kuřecí kočky znovu, připojí se k nervu a způsobí, že bolestivá záplata puchýřů se tvoří na kůži výše.

Šindle na obličeji se mohou šířit do nervového nervu umístěného v nosní větvi. Tento nerv je také spojen s jiným, který vede k oku. Pokud virus způsobuje léze kůže na špičce nosu, může to být Hutchinsonovo znamení a naznačuje, že nervy pro oči byly ohroženy. Šíření viru na tuto část těla může způsobit paralýzu obličeje a ztrátu sluchu.

Zelený nehtový syndrom je způsoben bakteriemi nazývanými pseudomonas, které se mohou dostat pod hřebík a mohou nechat nehty zelený odstín. Toto je typicky neškodné znamení Hutchinsona, které nepotřebuje lékařskou intervenci. Lidé, kteří tráví hodně času rukama ponořenými do vody, mají vyšší pravděpodobnost, že se bakterie zadrží. Léčba obvykle spočívá v tom, že se nehtová lůžka udrží v suchu a nehty se ořezávají, dokud změna barvy nezmizí růstem a ořezáváním.

Další podmínkou, která může zahrnovat Hutchinsonovo znamení, je melanonychie, která obvykle způsobuje zbarvení prstů nebo špiček. To je obvykle viděno jako tmavě barevné pásmo, které běží délku hřebíku. Plesňové infekce, zranění nehtů a zánětlivé onemocnění mohou způsobit změnu barvy.

Závažnější forma melanonychie, nazývaná subunguální melanom, může také způsobit, že se na nehty objevuje taková ztmavlá kapela. Jedná se o vzácnou, ale závažnou formu rakoviny v hřebíku. Takové tmavé linie by měly být zkontrolovány lékařem, aby se vyloučila možnost tohoto stavu. Pokud je podezření na melanom, lékař může provést biopsii. Většina subangulárního melanomu musí být odstraněna chirurgicky a v případě potřeby může být amputace prstu nebo špičky.