Co je cervikální zánět?

Cervikální zánět se týká podráždění děložního hrdla. Tento stav je velmi častý u žen všech věkových kategorií, ačkoli příznaky se pravděpodobně objeví ve věku 10 až 25 let. Mnoho různých faktorů může přispět k zánětu děložního hrdla, včetně bakteriálních infekcí, alergických reakcí a pohlavně přenosných chorob. Zánět může způsobit bolest během močení a pohlavního styku, neobvyklého krvácení nebo silného vaginálního výtoku. Léčba závisí na základní příčině a většina problémů může být úplně vyléčena za několik týdnů antibiotiky.

Sexuálně přenosné nemoci jsou hlavními příčinami zánětu děložního čípku u mladých žen. Genitální opar, lidský papilomavirus, chlamydie, kapavka a několik dalších bakterií a virů mohou vést k podráždění cévních stěn. Bakteriální infekce může také nastat, jestliže žena má oslabený imunitní systém nebo náhodně propírá výstelku cervixu cizím předmětem. Navíc zánět děložního čípku může být příznakem alergické reakce na latexový kondom, vonící tampon nebo sprchovou přísadu.

Mnoho případů zánětu děložního čípku, včetně těch způsobených sexuálně přenosnými nemocemi, nezpůsobuje žádné zřetelné fyzické příznaky. Žena může jít nediagnostikovaně, dokud rutinní gynekologická vyšetření nezjistí problém. Pokud jsou příznaky přítomny, mohou zahrnovat ostré bolesti během pohlavního styku a močení a krvácení mezi jednotlivými obdobími. Bakterie mohou způsobit špinavé žluté nebo bílé barvy. Je důležité navštívit gynekologa při prvních známkách zánětu děložního hrdla, abyste dostali správnou diagnózu a dozvěděli se o možnostech léčby.

Lékař může provést fyzické vyšetření, aby vyhledal zarudnutí, otok a zánět tkáně. Papový nátěr a laboratorní analýza výtokové kapaliny mohou odhalit přítomnost specifických bakterií nebo virů. Pokud nejsou klinické testy jednoznačné, gynekolog může provést tkáňovou biopsii, aby vyloučil závažnější problémy, jako je například rakovina děložního čípku.

Perorální antibiotika jsou účinné při léčení většiny typů bakteriálních infekcí. Viry, zejména herpes, mohou být obtížněji léčitelné, i když jsou k dispozici antivirová léčiva k ulehčení akutních symptomů a snížení pravděpodobnosti opakovaných záchvatů krční záněty. Identifikace příčiny alergického zánětu a vyvarování se expozice v budoucnu je obvykle dostatečná léčba pro ženy s těžkými alergiemi. Pokud bolest a jiné problémy přetrvávají navzdory užívání léků, může být nutné, aby chirurg odstranil část poškozené krční tkáně tím, že zmrazí, vypálí jej laserem nebo ho vyjme skalpelem.