Co je hrubá hematurie?

Hrubá hematurie se týká léčebného označení pro velké množství krve v moči. Kromě toho je tento typ krve v moči viditelný, na rozdíl od stopové hematurie, kterou lze pozorovat pouze mikroskopicky. Hematuria se týká jakéhokoli množství krve v moči, nicméně, když se odkazuje na jako hrubá hematurie, množství krve je skvělé. Obecně platí, že velké množství krve v moči není charakterizováno jako skutečná nemoc sama o sobě, ale symptomem zdravotního stavu.

Tento stav se může projevit jak s bolestivostí, tak bez bolesti. Obvykle jsou při bolesti často příčinou onemocnění močových cest nebo ledvin. Urolitiáza nebo kameny močového měchýře mohou navíc souviset s bolestí. Pokud se vyskytují velké množství krve v moči bez bolesti, močového měchýře, ledvin nebo rakoviny prostaty, je třeba vyloučit. Často se neprokázalo, že je hrubá hematurie spojena s vážným zdravotním stavem, avšak musí být vždy lékařsky hodnocena.

Typicky, když je krev v moči způsobena infekcí močových cest, je to doprovázeno močením, které hoří močením, hoří při močení a přetrvávající nutkání na močení. Kromě toho mohou pacienti trpět bolestí močového měchýře, horečkou a zimnicí. Infekce močového traktu se obvykle vyskytují, když bakterie vstupují do močového měchýře přes močovou trubici. Léčba infekce močových cest zahrnuje antibiotika, tekutiny a analgetika pro bolest a horečku. Symptomy se obvykle vyřeší brzy po zahájení léčby antibiotiky.

Když zvětšená prostata způsobí hrubou hematurie, může zablokovat tok moči, protože se ztuhne na močové trubice. Tato podmínka se obecně vyskytuje u starších mužů, nicméně může mít vliv i na mladší muže. Mezi další příznaky rozšíření prostaty patří močové váhání a trvalá potřeba močení. Tyto příznaky by měly být hodnoceny, protože zvětšená prostata může signalizovat rakovinu prostaty. Zpoždění při hledání správné diagnózy může znamenat zpoždění v léčbě.

Někdy může být krev v moči způsobena infekcí ledvin. Vedle hrubé hematurie, další příznaky ledvinových infekcí zahrnují bolest boků, bolest při močení a silně vonící moč. Navíc může být přítomna horečka, zimnice a nevolnost, stejně jako u infekce močového měchýře. Léčba ledvinové infekce je velmi důležitá, protože při neléčení může dojít k poškození ledvin. Když se ledviny trvale poškodí, stává se hrozbou pro dialýzu ledvin.

Příležitostně mohou léky způsobit hrubé hematurie. Mezi ně patří antikoagulační léky, jako je Coumadin®, heparin a aspirin. Tyto léky snižují agregaci trombocytů, což ztěžuje srážení krve. Lidé, kteří jsou léčeni režimem aspirinu pro prevenci srdečního záchvatu a mozkové cévy, se doporučují sledovat sebe samy o známkách abnormálního krvácení, jako jsou krvácení z nosu, krve v stolici a krev v moči.