Co je hypermenorea?

Hypermenorea, také známá jako menoragie, je příliš dlouhý nebo těžký menstruační cyklus, který se pravidelně vyskytuje. Zatímco přibližně 30 procent žen má těžké období, odhaduje se, že jen asi 10 procent žen trpí hypermenoreou. Typický menstruační cyklus trvá v průměru pět dní a má celkovou ztrátu krve méně než 1/3 šálku (80 ml). Nicméně žena s menstruačním cyklem trvající déle než sedm dní, se ztrátou krve větší než 1/3 šálku (80 ml) je považována za hypermenorheu.

Nadměrné krvácení z tohoto stavu je způsobeno hormonální nerovnováhou nebo různými zdravotními stavy. Umbilické fibroidy a karcinom endometria mohou způsobit zhrubnutí děložní stěny, což vede k těžkému krvácení. Vaginální zánět, polypy dělohy a onemocnění štítné žlázy mohou být také faktory přispívající k rozvoji

Mezi běžné příznaky patří těžký menstruační přítok, který vyžaduje výměnu hygienických vložky nebo tamponů jednou za dvě hodiny a velké krevní sraženiny v menstruační krvi. Nejlepší je poradit se s lékařem co nejdříve, pokud máte podezření, že trpíte hypermenoreou. Může se objevit anémie způsobená nedostatkem železa, pokud se tento stav nezhorší, protože nadměrné krvácení může vyčerpat hladiny železa v krvi. Zkušenost s příznaky anémie, jako je dýchavičnost a únava ve spojení s dalšími příznaky, může být příznakem přítomnosti daného stavu.

Některé ženy jsou vystaveny vyššímu riziku vývoje poruchy. Dospívající dívky jsou více náchylné k tomuto onemocnění během 12-18 měsíců po jejich prvním období, neboť dosud ovulují pravidelně. Ženy blížící se k menopauze jsou také častěji postiženy těžkým krvácením, protože hormonální nerovnováhy jsou v této době častější. Nicméně, hypermenorea může postihnout ženy všech věkových skupin kdykoli během reprodukčního života.

Léčba hypermenoree závisí na celkovém zdravotním stavu a příčině a závažnosti problému. Léková terapie může být jednou z možností a obsahuje jiná doplněk železa, pokud je přítomna anémie, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) k zmírnění bolesti a snížení krvácení, perorálních kontraceptiv a syntetických hormonů, jako je progesteron. Není-li léčba úspěšná, může být nutná operace.

Chirurgické postupy jsou různé a budou záviset na závažnosti případu. Dilatace a kyretáž, také známá jako “D a C”, se provádí dilatací děložního čípku a seškrábáním nebo odsáním přebytečné tkáně z děložních stěn, aby se snížilo menstruační krvácení. Endometriální ablace využívá ultrazvukovou energii k trvalému zničení děložní dělohy, což často vede k normálnímu menstruačnímu toku. Endometriální resekce využívá elektrochirurgickou drátovou smyčku k odstranění výstelky dělohy a obvykle se používá při těžkém krvácení, avšak bez přítomnosti problémů dělohy.