Co je považováno za abnormální úroveň prolaktinu?

Abnormální hladiny prolaktinu mohou být buď příliš vysoké nebo příliš nízké, i když jsou častěji příliš vysoké. Stupnice pro tento test se mění v závislosti na laboratoři, ale abnormální hladiny prolaktinu u mužského pohlaví jsou typicky méně než 2 nanogramy na mililitr (ng / ml) krve nebo více než 18 ng / mL. Pro netehotnou ženu, která není ošetřující, jsou abnormální hladiny typicky nižší než 2 ng / ml nebo více než 29 ng / ml. Abnormální hladiny pro těhotnou ženu jsou obecně nižší než 10 ng / ml nebo vyšší než 209 ng / ml. To je obvykle stejné u laktajících žen, ale po asi týdnu po po porodu se hladiny začínají snižovat a nadále klesají během laktace, tím méně jsou sestřičky.

Prolaktin je hormon produkovaný hypofýzou a je zodpovědný za laktaci. Dokonce i muži, netehotné a nekající ženy produkují tento proteinový hormon, i když důvod není znám. Prolaktin je také známý jako luteotropní hormon. Abnormální hladina prolaktinu může způsobit celou řadu příznaků, včetně neplodnosti. Jiné příznaky abnormální hladiny prolaktinu zahrnují laktaci, která není vyvolána po porodu, pohlavní styk s nízkým pohlavím, erektilní dysfunkce a amenorea.

Přestože příznaky abnormální hladiny prolaktinu mohou interferovat s aspekty života, jako je konce dítěte, příčina zvýšené hladiny prolaktinu je někdy poměrně vážná. Například extrémně vysoká hladina luteotropního hormonu – více než 200 ng / ml – může být výsledkem prolaktinomu, který se nachází v hypofýze. Mezi další stavy, které způsobují vysokou hladinu prolaktinu, patří idiopatická hyperprolaktinémie, hypotyreóza, onemocnění ledvin, poškození nervů a cirhóza. Některé léky, zejména určité antipsychotika, mohou také způsobit abnormální hladinu prolaktinu.

Zvýšení prolaktinu může znamenat, že žena má rakovinu vaječníků. Po zjištění zvýšené hladiny prolaktinu je dalším provedeným testem vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), které dokáže zjistit, zda je v hypofýze přítomen nádor. Pokud není nádor, je dalším krokem další testování.

V některých případech dochází k nedostatku prolaktinu. Tento stav je obvykle sekundární vzhledem k dysfunkci přední hypofýzy. U většiny případů deficitu prolaktinu se vyskytuje nekróza pituitary nebo SHEHAN. Jiné příčiny nedostatku prolaktinu mohou zahrnovat poruchu přední hypofýzy, paraselární onemocnění, hemochromatózu, sarkoidózu a tuberkulózu.