Co je považováno za velkou dělohu?

Děloha, která je větší než zaťatá pěst, je považována za velkou. V některých případech je to důvod k obavám, ačkoli to může být také považováno za normální pro některé ženy. Je obtížné cítit nebo měřit dělohu, aniž byste byla těhotná, tolik žen si neuvědomuje svou velkou dělohu, dokud se její gynekolog nezmiňuje po vyšetření. Těhotenství a menopauza jsou dvě časté, neškodné příčiny rozšířené dělohy. Děložní fibroidy a adenomyóza jsou dvě příčiny tohoto stavu, které jsou bolestivé, ale lze je léčit, zatímco rakovina dělohy je nejvážnějším důvodem nezdravě velké dělohy.

Těhotenství je častou příčinou velké dělohy, protože děloha potřebuje růst s plodem. Negativní těhotenský test může naznačit nedávný potrat, zvláště pokud má žena jiné příznaky, jako je vaginální krvácení a křeče. U žen, které se blíží menopauze, může být v důsledku změn hladiny hormonu očekávána větší než normální děloha. Hormonální nerovnováha může způsobit, že tělo předpokládá, že je těhotná a umožňuje růst dělohy, kdy může dojít k dalším příznakům těhotenství. Zatímco tyto příčiny rozšířené dělohy nemusí být vážné, doporučuje se ženám, aby si získali ultrazvuk, aby se ujistil, že nic jiného by nemohlo být příčinou problému.

V některých případech je děloha velká vzhledem k mírně závažnějším důvodům, jako jsou děložní fibroidy. Jedná se o růst, který může vést k nadměrné ztrátě krve během menstruace, stejně jako pánevní tlak a bolest v děloze. Dlouhé menstruační období a potíže s močením jsou další příznaky děložních fibroidů. Většina žen nepotřebuje léčbu fibroidů, ledaže ztráta krve způsobuje anemii nebo nižší kvalitu života, kdy může být zvažována léčba nebo hysterektomie.

Adenomyóza je další možnou příčinou zvětšené dělohy. Jedná se o stav, kdy výstelka endometria roste do vnější stěny dělohy. Výsledkem je silnější děloha, která způsobuje křeče, nadměrné krvácení během menstruace a lehké krvácení mezi jednotlivými obdobími. Nejčastěji se vyskytuje u žen, které měly alespoň jedno dítě, jsou starší 30 let a měly operaci děložní, jako například císařský řez. Antikoncepční pilulky a hysterektomie jsou dvě možnosti léčby.

Velká děloha může být důvodem k obavě, protože to naznačuje život ohrožující stav, jako je rakovina dělohy. Nejčastějším typem rakoviny dělohy je rakovina endometria, která ovlivňuje děložní děložní podložku. Rakovina děložního hrdla, která postihuje dolní oblast dělohy, je dalším typem. Hlavním příznakem rakoviny dělohy je typicky abnormální krvácení po menopauze, ale některé ženy nemají tušení, že mají tuto podmínku, dokud lékař neprovede vyšetření.